Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya rahbari Vladimir Putinning lavozimida uzoq vaqt qolishni istashini ta’kidladi va buning uchun jamoat qo‘llab-quvvatlovi zarurligini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiy so‘zlariga ko‘ra, Putin Ukraina urushining davom etishini xohlaydi va bu qarorni siyosiy manfaatlar bilan izohlaydi. Prezidentning fikricha, bu urush yer uchun emas, balki Ukraina mustaqilligi va xalqining haq-huquqlari uchun olib borilayotgan kurashdir.
U shuningdek, “Nega yer yuzining eng katta davlat rahbari yana bir necha kilometr yerni istaydi, tushunmayman”, deb ta’kidladi va bu mojaroning nihoyatda muhim ekanligini qayd etdi. Zelenskiy jang maydonidagi vaziyat haqida ham fikr bildirdi.
Uning aytishicha, Ukraina urushda yutqazmayapti, Rossiya esa g‘alaba qozonmayapti. Rossiya armiyasi hozir zaif ahvolda bo‘lib, hududlarning atigi bir foizini nazorat qilmoqda, ammo bu hududlar uchun 1,3 million harbiyini yo‘qotgan.
Prezidentning so‘zlari Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroning murakkabligini va uning uzoq davom etishining sabablarini yoritadi.

Зеленский раскритиковал долгосрочное пребывание Путина
Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что российский лидер Владимир Путин хочет оставаться у власти долгое время и для этого необходима поддержка общества. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Зеленского, Путин хочет продолжения войны в Украине и объясняет это политическими интересами. По мнению президента, эта война ведется не за землю, а за независимость Украины и права её народа.
Он также отметил: «Я не понимаю, почему лидер самой большой страны мира хочет ещё несколько километров земли», подчеркнув важность этого конфликта. Зеленский также высказался о ситуации на поле боя.
По его словам, Украина не проигрывает в войне, а Россия не побеждает. Российская армия сейчас находится в слабом положении, контролируя всего один процент территорий, при этом потеряв 1,3 миллиона военнослужащих.
Слова президента отражают сложность конфликта между Украиной и Россией и причины его продолжительной длительности.