AQSh prezidenti Donald Tramp Hindiston Rossiyadan neft xarid qilishni to‘xtatmaguncha, ushbu mamlakatdan import qilinadigan mahsulotlarga nisbatan katta bojlar saqlanib qolishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu fikrni Oq uyga qaytayotgan paytda jurnalistlarga bildirdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Hindiston bosh vaziri Narendra Modi unga Rossiya nefti xarid qilishni to‘xtatishini aytgan.
Trampning bayonotidan so‘ng Hindiston rasmiylari bu masalada hech qanday telefon suhbati bo‘lmaganini ta’kidladilar. Shunga qaramay, Tramp Hindiston Rossiya bilan neft savdosini davom ettirsa, bojlar bekor qilinmasligini qayd etdi.
Unga ko‘ra, ushbu bojlar Hindistonning Rossiyadan neft xarid qilgani uchun joriy etilgan. AQSh hukumati Rossiya neftidan tushadigan daromad Ukrainadagi urushni moliyalashtirayotganini bildiradi.
G‘arb davlatlari Rossiya neftiga sanksiyalar kiritganidan so‘ng, Hindiston bu neftning eng yirik xaridoriga aylangan. Shu bois, AQSh Hindistonni savdoni to‘xtatishga chaqirmoqda.
Hindiston va AQSh o‘rtasidagi savdo muzokaralari hozirda davom etmoqda. Hindiston hukumati vakillarining aytishicha, muzokaralar do‘stona muhitda o‘tmoqda, ammo ular tafsilotlarni oshkor qilmagan.
Tramp esa boj siyosatini Hindistonga bosim vositasi sifatida qo‘llamoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Hindistonning Rossiyadan neft importi joriy oyda 20 foizga oshgan.
Mutaxassislarning fikricha, bu o‘sish Tramp tahdidlariga qaramay yaqin oylar davomida kamaymasligi mumkin.

Трамп сохраняет пошлины на российскую нефть для Индии
Президент США Дональд Трамп заявил, что высокие пошлины на импорт из Индии сохранятся до тех пор, пока Индия не прекратит закупать нефть у России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он высказал это мнение журналистам по возвращении в Белый дом. По словам Трампа, премьер-министр Индии Нарендра Моди сообщил ему о намерении прекратить закупки российской нефти.
После заявления Трампа индийские официальные лица подчеркнули, что по этому вопросу не было никаких телефонных переговоров. Тем не менее, Трамп отметил, что пошлины не будут отменены, если Индия продолжит торговать нефтью с Россией.
По его словам, эти пошлины введены из-за закупок Индией российской нефти. Правительство США утверждает, что доходы от российской нефти финансируют войну в Украине.
После введения санкций западными странами против российской нефти Индия стала одним из крупнейших её покупателей. Поэтому США призывают Индию прекратить торговлю.
Торговые переговоры между Индией и США продолжаются. Представители индийского правительства заявляют, что переговоры проходят в дружественной атмосфере, однако детали не раскрывают.
Трамп использует политику пошлин как средство давления на Индию. По данным, импорт нефти из России в Индию в этом месяце вырос на 20 процентов.