Shimoliy Amerikada tibbiyot sohasida muhim tadqiqot o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Olimlar 50 dan ortiq turdagi saraton kasalligini dastlabki bosqichda aniqlay oladigan qon testini sinovdan o‘tkazishdi. Ushbu tadqiqot AQSh va Kanadada 25 mingdan ziyod ishtirokchi bilan amalga oshirildi.
Natijalarga ko‘ra, har yuz kishidan birida test saraton xavfini aniqladi. Keyingi tekshiruvlarda ularning taxminan 62 foizida kasallik tasdiqlandi.
Qiziqarli jihati shundaki, aniqlangan holatlarning yarmi saratonning dastlabki bosqichiga to‘g‘ri keladi. Bu yangi usulning erta tashxis qo‘yishda katta ahamiyatga ega ekanligini ko‘rsatadi.
Test sog‘lom odamlarda saraton yo‘qligini 99 foiz aniqlik bilan ko‘rsatgan, shuningdek, saraton manbasini o‘nta holatdan to‘qqiztasida to‘g‘ri aniqlagan. Test Galleri deb nomlanadi va amerikalik Grail kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan.
U saraton hujayralaridan qon orqali ajralib chiqadigan DNK qismlarini aniqlaydi. Hozirda ushbu test Buyuk Britaniya Milliy sog‘liqni saqlash xizmati (NHS) tomonidan ham sinovdan o‘tkazilmoqda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Galleri testi ko‘krak, o‘pka, ichak va bachadon bo‘yni saratoni uchun o‘tkaziladigan odatiy skrining usullari bilan birgalikda qo‘llanganda, aniqlik darajasi yetti barobar oshadi. Bu shifokorlarga kasallikni ancha ilgari bosqichda aniqlash imkonini beradi.
Biroq, Cancer Research UK tashkiloti olimlari test ba’zan organizmga zarar yetkazmaydigan o‘zgarishlarni ham saraton deb ko‘rsatishi mumkinligini eslatmoqda. Shu sababli hozircha ehtiyotkorlik bilan yondashish va qo‘shimcha tadqiqotlar o‘tkazish zarur.
Kelasi yili Angliyada 140 ming bemor ishtirokidagi uch yillik sinov natijalari e’lon qilinadi. Agar natijalar ijobiy bo‘lsa, Galleri testi yana 1 million kishiga qo‘llanilishi rejalashtirilgan.
Grail kompaniyasi vakili Sir Harpal Kumarning so‘zlariga ko‘ra, asosiy maqsad kasallikni kech emas, balki erta bosqichda aniqlash va davolash imkonini kengaytirishdir. U «Bemorlarning ko‘pchiligi saraton kech tashxislangani uchun hayotdan ko‘z yumadi.
Biz buni o‘zgartirishni maqsad qilganmiz», deb ta’kidladi. Shunday qilib, tibbiyot sohasida yangi davr boshlanishi mumkin.

Galleri тест выявляет рак на ранней стадии
Ученые протестировали анализ крови, способный выявлять более 50 видов рака на ранней стадии. Это исследование было проведено с участием более 25 тысяч человек в США и Канаде.
По результатам, у одного из ста человек тест выявил риск рака. При последующих обследованиях у примерно 62% из них диагноз был подтвержден.
Интересно, что половина выявленных случаев приходится на раннюю стадию рака. Это показывает большую значимость нового метода для ранней диагностики.
Тест с точностью 99% показал отсутствие рака у здоровых людей, а также правильно определил источник рака в девяти из десяти случаев. Тест называется Galleri и разработан американской компанией Grail.
Он выявляет фрагменты ДНК, выделяющиеся из раковых клеток в крови. В настоящее время этот тест также проходит испытания в Национальной службе здравоохранения Великобритании (NHS).
По словам специалистов, при совместном использовании теста Galleri с обычными методами скрининга рака молочной железы, легких, кишечника и шейки матки точность диагностики увеличивается в семь раз. Это позволяет врачам выявлять заболевание на гораздо более ранней стадии.
Однако ученые из организации Cancer Research UK напоминают, что тест иногда может показывать изменения, не наносящие вред организму, как рак. Поэтому пока необходимо подходить к результатам с осторожностью и проводить дополнительные исследования.
В следующем году в Англии будут опубликованы результаты трехлетнего испытания с участием 140 тысяч пациентов. Если результаты окажутся положительными, планируется применение теста Galleri еще у 1 миллиона человек.
По словам представителя компании Grail сэра Харпала Кумара, главная цель — выявлять заболевание не поздно, а на ранней стадии и расширять возможности лечения. Он подчеркнул: «Большинство пациентов умирают из-за поздней диагностики рака.
Мы поставили перед собой задачу изменить это». Таким образом, может начаться новая эра в медицине.
Возможность раннего выявления рака по крови вселяет большую надежду на спасение человеческих жизней.