Ijtimoiy tarmoqlarda Rossiya prezidenti Vladimir Putinga qarshi yangi tahdidlar va bayonotlar keng muhokama qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
TopNews xabariga ko‘ra, ukrainalik harbiy tahlilchi Miroshnikov nomi bilan tanilgan bloger Budapeshtda “O‘rgimchak to‘ri 2.0” deb atalgan maxsus operatsiya haqida ochiq bayonot berdi. Uning ta’kidlashicha, ushbu operatsiya faqat bitta samolyotni nishonga olishni maqsad qilgan.
Miroshnikovning bu fikrlari ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab foydalanuvchilar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Unga ko‘ra, Ukraina bunday operatsiyani o‘tkazishga to‘liq haqli.
Ilgari “O‘rgimchak to‘ri” nomi bilan tanilgan operatsiya usuli kutilmagan hujumlarni o‘z ichiga olgan bo‘lib, jangovar dronlar mudofaa tizimlari javob berishidan oldin nishonga yaqin masofadan uchiriladi. Shuningdek, Miroshnikovning so‘zlarida nafaqat Rossiya prezidentining samolyoti, balki Yevropaning ittifoqdosh davlatlaridan birining hududi orqali diversiya uyushtirish ehtimoli ham borligi ta’kidlandi.
Bu holat Rossiya ommaviy axborot vositalarida Putinga qarshi suiqasd urinishlari tarixi bilan bog‘liq xotiralarni qayta jonlantirdi. Ma’lum bo‘lishicha, Putin prezidentlik davrida kamida o‘n ikkita suiqasd urinishiga duch kelgan.
Ularning barchasi maxsus xizmatlar tomonidan bartaraf etilgan. Ekspertlar bu raqamlar jamoatchilikka ma’lum bo‘lganidan ham yuqori bo‘lishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Birinchi ma’lum urinish 1999-yil oxirida sodir bo‘lib, Chechenistonga safar chog‘ida Putinning vertolyoti otishmaga uchragan. 2000-yilda Sankt-Peterburgda Anatoliy Sobchakni dafn etish marosimida va Yaltada ham suiqasd urinishlari oldi olingan.
2001-yilda Ozarbayjon maxsus xizmatlari Bokuda Putinga qarshi rejalashtirilgan hujumni to‘xtatgan. Keyingi yillarda ham shu kabi urinishlar qayd etilgan.
Masalan, 2019-yilda Serbiya politsiyasi Putin tashrifi vaqtida radikal shaxsni qo‘lga olib, undan optik qurol va terror tashkiloti ramzlari topilgan. Shu tariqa, “O‘rgimchak to‘ri 2.0” operatsiyasi atrofidagi munozaralar nafaqat internetdagi tahdidlarni kuchaytirdi, balki Rossiya rahbarining shaxsiy xavfsizligi masalasini yana bir bor dolzarb mavzuga aylantirdi.

Против Путина планируется новая специальная операция
В социальных сетях широко обсуждаются новые угрозы и заявления против президента России Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации TopNews, украинский военный аналитик, известный под именем Мирошников, в Будапеште сделал открытое заявление о спецоперации под названием «Паутинка 2.0». По его словам, эта операция нацелена только на один самолет.
Мнения Мирошникова получили поддержку многих пользователей в социальных сетях. По их мнению, Украина полностью оправдана в проведении такой операции.
Ранее операция, известная под названием «Паутинка», включала неожиданные атаки, при которых боевые дроны запускались с близкого расстояния до цели до того, как системы ПВО успевали среагировать. Также в словах Мирошникова подчеркивалась возможность диверсии не только против самолета президента России, но и через территорию одного из союзных государств Европы.
Этот случай возродил в российских СМИ воспоминания о попытках покушения на Путина. Известно, что за время президентства Путин столкнулся как минимум с двенадцатью попытками покушения.
Все они были предотвращены спецслужбами. Эксперты отмечают, что эти цифры могут быть даже выше, чем известно общественности.
Первая известная попытка произошла в конце 1999 года, когда вертолет Путина подвергся обстрелу во время поездки в Чечню. В 2000 году попытки покушения были предотвращены на похоронах Анатолия Собчака в Санкт-Петербурге и в Ялте.
В 2001 году спецслужбы Азербайджана остановили запланированную атаку на Путина в Баку. В последующие годы также фиксировались подобные попытки.
Например, в 2019 году сербская полиция задержала радикала во время визита Путина, у которого были обнаружены оптическое оружие и символы террористической организации. Таким образом, дискуссии вокруг операции «Паутинка 2.0» не только усилили угрозы в интернете, но и вновь сделали вопрос личной безопасности российского лидера актуальной темой.