Bering bo‘g‘ozi ostidan milliardlik tunnel quriladi
Rossiya va Amerika Qo‘shma Shtatlarini bog‘laydigan Bering bo‘g‘ozi ostidan tunnel qurilishi haqida yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar jamg‘armasi rahbari va prezidentning xalqaro iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha maxsus vakili Kirill Dmitriyevning so‘zlariga ko‘ra, loyiha qiymati kamida sakkiz milliard dollarni tashkil etadi. U ta’kidlaganidek, norasmiy ravishda “Putin–Tramp tunneli” deb atalgan ushbu loyiha sakkiz yildan kam vaqt ichida amalga oshirilishi mumkin.
Tunnel temir yo‘l va yuk tashish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, Rossiya va AQSHning qo‘shma resurslarini rivojlantirishga xizmat qiladi. Bering bo‘g‘ozi ostidagi tunnel uzunligi 98 dan 113 kilometrgacha bo‘lib, bu Fransiya va Buyuk Britaniyani bog‘lovchi Yevrotonneldan ikki baravar uzunroqdir.
Dmitriyev Ilon Maskning The Boring Company texnologiyasidan foydalanishni taklif qildi, bu qurilish muddatini qisqartirish va xarajatlarni kamaytirishga yordam beradi. “Putin–Tramp tunneli” g‘oyasi jamoatchilikda katta qiziqish uyg‘otgan, xabar ikki million marta ko‘rilgan.
Tramp bu tashabbusni qiziqarli deb baholagan, Zelenskiy esa unga nisbatan salbiy fikr bildirgan. Chukotka va Alyaska o‘rtasida transport yo‘lagi yaratish g‘oyasi ilk bor 2007-yilda muhokama qilingan edi.
O‘shanda Iqtisodiy rivojlanish vazirligi 6 ming kilometrlik transkontinental magistral loyihasini taklif qilgan, uning 102 kilometri bo‘g‘oz ostidan o‘tishi ko‘zda tutilgan edi. 2025-yilning 15-avgustida Alyaskada Vladimir Putin va Donald Tramp uchrashuvi chog‘ida Dmitriyev “Yevroosiyo va Amerika o‘rtasidagi yangi dunyo ko‘prigi” bo‘lishi mumkin bo‘lgan loyiha rejasini taqdim etdi.
Shu tariqa, Bering bo‘g‘ozi orqali Rossiya va AQSHni bog‘lovchi tunnel nafaqat muhandislik yutug‘i, balki geosiyosiy ramz sifatida ham katta ahamiyat kasb etmoqda. Mutaxassislar ushbu loyiha XXI asrning eng noodatiy transport inshootlaridan biri sifatida baholanmoqda.

Под Беринговым проливом построят миллиардный тоннель
Опубликованы новые данные о строительстве тоннеля под Беринговым проливом, который соединит Россию и Соединённые Штаты Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Кирилла Дмитриева, главы Российского фонда прямых инвестиций и специального представителя президента по международному экономическому сотрудничеству, стоимость проекта составит не менее восьми миллиардов долларов. Как он отметил, неофициально этот проект называют «тоннелем Путин–Трамп», и он может быть реализован менее чем за восемь лет.
Тоннель предназначен для железнодорожных и грузовых перевозок и будет способствовать развитию совместных ресурсов России и США. Длина тоннеля под Беринговым проливом составит от 98 до 113 километров, что в два раза длиннее Евротоннеля, соединяющего Францию и Великобританию.
Дмитриев предложил использовать технологии компании Илона Маска The Boring Company, что поможет сократить сроки строительства и снизить затраты. Идея «тоннеля Путин–Трамп» вызвала большой интерес общественности, сообщение было просмотрено два миллиона раз.
Трамп оценил эту инициативу как интересную, а Зеленский выразил по ней негативное мнение. Идея создания транспортного коридора между Чукоткой и Аляской обсуждалась впервые в 2007 году.
Тогда Министерство экономического развития предложило проект трансконтинентальной магистрали длиной 6 тысяч километров, из которых 102 километра должны были проходить под проливом. 15 августа 2025 года во время встречи Владимира Путина и Дональда Трампа на Аляске Дмитриев представил план проекта, который может стать «новым мировым мостом между Евразией и Америкой».
Таким образом, тоннель под Беринговым проливом, соединяющий Россию и США, представляет собой не только инженерное достижение, но и геополитический символ большого значения. Эксперты оценивают этот проект как одно из самых необычных транспортных сооружений XXI века.