Lavrov va Rubio Ukraina tinchligini muhokama qildi
Suhbat davomida tomonlar Ukrainadagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish masalasini muhokama qildi. Rossiya Tashqi ishlar vazirligi bayonotiga ko‘ra, ular Vladimir Putin va Donald Tramp o‘rtasida 16-oktyabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon suhbatida kelishilgan yo‘nalishlarni amalga oshirish yuzasidan aniq qadamlarni muhokama qilgan.
Lavrov va Rubio bu jarayonni qo‘shma diplomatik harakatlar orqali amalga oshirish muhimligini ta’kidlagan. AQSh Davlat departamenti ma’lumotiga ko‘ra, Marko Rubio suhbatda Moskva va Vashington o‘rtasidagi muloqotni Ukrainadagi urushni barqaror hal etish yo‘lida muhim diplomatik imkoniyat sifatida baholagan.
Davlat kotibi yaqin kelajakda bo‘ladigan muzokaralar Rossiya va AQSh uchun Ukraina masalasida uzoq muddatli yechim topish uchun hamkorlik qilish imkonini yaratishini aytgan. Bu, shuningdek, prezident Trampning qarashlariga muvofiq, tinchlik jarayonini ilgari surishga yordam beradi.
Eslatib o‘tamiz, 16-oktyabr kuni Vladimir Putin va Donald Tramp telefon orqali suhbatlashib, Ukraina atrofidagi vaziyatni muhokama qilgan va diplomatik yechim yo‘llarini izlashga kelishib olgan. Suhbat yakunida AQSh prezidenti Donald Tramp yaqin orada Vengriya poytaxti Budapeshtda Putin bilan shaxsan uchrashishni rejalashtirayotgani ma’lum qilindi.
Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakovning so‘zlariga ko‘ra, Budapeshtdagi uchrashuv tashabbusi Tramp tomonidan ilgari surilgan va Putin bu g‘oyani qo‘llab-quvvatlagan. Mahalliy tahlilchilar fikricha, Lavrov va Rubio o‘rtasidagi muloqot Moskva va Vashington o‘rtasidagi muzokaralar jarayonida yangi bosqichni boshlab berishi mumkin.

Лавров и Рубио обсудили мир в Украине
20 октября министр иностранных дел России Сергей Лавров и государственный секретарь США Марко Рубио провели телефонный разговор. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе беседы стороны обсудили вопрос мирного урегулирования конфликта на Украине. По заявлению Министерства иностранных дел России, они обсудили конкретные шаги по реализации направлений, согласованных в телефонном разговоре между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом 16 октября.
Лавров и Рубио подчеркнули важность осуществления этого процесса посредством совместных дипломатических усилий. По данным Государственного департамента США, Марко Рубио в разговоре оценил диалог между Москвой и Вашингтоном как важную дипломатическую возможность для устойчивого разрешения войны на Украине.
Государственный секретарь отметил, что предстоящие переговоры создадут возможность для сотрудничества России и США в поиске долгосрочного решения украинского вопроса. Это также поможет продвинуть процесс мира в соответствии с взглядами президента Трампа.
Напомним, 16 октября Владимир Путин и Дональд Трамп провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили ситуацию вокруг Украины и договорились искать пути дипломатического решения. По итогам беседы было объявлено, что президент США Дональд Трамп планирует в ближайшее время лично встретиться с Путиным в Будапеште, столице Венгрии.
По словам помощника президента России Юрия Ушакова, инициатива встречи в Будапеште исходила от Трампа, и Путин поддержал эту идею. По мнению местных аналитиков, диалог между Лавровым и Рубио может стать новым этапом в процессе переговоров между Москвой и Вашингтоном.