Putinning Budapeshtga maxsus yo‘nalishda parvozi boshlanadi
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning AQSH rahbari Donald Tramp bilan bo‘lib o‘tadigan uchrashuvi oldidan uning Budapeshtga parvoz rejalari ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari maxsus Il-96-300PU samolyotida Vengriya poytaxtiga yo‘l oladi. Turkiya Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Putinning samolyoti uchun parvoz yo‘nalishi oldindan kelishilgan, biroq Yevropa Ittifoqi havo hududi bu yo‘nalishdan chiqarilgan.
Parvoz Qora dengiz, O‘rtayer dengizi va Adriatik dengizi ustidan, shuningdek Bosniya va Gersegovina hamda Serbiya hududlari orqali amalga oshiriladi. Umumiy yo‘l uzunligi taxminan 5 ming kilometrni tashkil etib, Polsha va Ruminiya orqali o‘tishdan ikki barobar uzoqdir.
Bu yo‘nalish tanlanishining asosiy sabablari Yevropa Ittifoqi havo hududidan foydalanishga cheklovlar va xavfsizlik talablaridir. Manbalarga ko‘ra, samolyotni tutib olish yoki unga zarar yetkazish ehtimoli yuqori hisoblanmoqda.
Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida Putinning samolyoti Suriyadagi Xmeymim aviabazasidan uchuvchi Su-35S va Su-30SM qiruvchi samolyotlari tomonidan himoyalanadi. Keyinchalik eskortga Turkiya F-16, Serbiya MiG-29 va Vengriya JAS-39 Gripen havo kuchlari ham qo‘shiladi.
Ob-havo sharoitiga qarab yo‘nalishda o‘zgarishlar kiritilishi mumkinligi ham aytilmoqda. Davlat dumasi deputati Andrey Delyagin Telegramda Putinni Budapeshtga olib borishning ba’zi “ertak variantlari”ni hazil tariqasida taklif qildi.
U suborbital parvoz yoki Tramp bilan bitta samolyotda uchish fikrlarini keltirdi. Shuningdek, deputat Vengriya hukumati va Xalqaro jinoiy sudning buyrug‘ini hisobga olib, tashrif xavfsizligi uchun yuqori darajada ehtiyotkorlik zarurligini ta’kidladi.
Putin va Trampning Budapeshtdagi uchrashuvi yaqin haftalarda o‘tkazilishi kutilmoqda. Uchrashuvda asosiy mavzu Ukrainadagi vaziyat hamda Rossiya va AQSH munosabatlarining yangi bosqichi bo‘lishi mumkin.

Начинается специальный рейс Путина в Будапешт
Перед встречей президента России Владимира Путина с лидером США Дональдом Трампом стали известны планы его полёта в Будапешт. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства отправится в столицу Венгрии на специальном самолёте Ил-96-300ПУ. По данным Министерства иностранных дел Турции, маршрут полёта Путина был согласован заранее, однако воздушное пространство Европейского союза из этого маршрута исключено.
Полёт будет проходить над Чёрным морем, Средиземным и Адриатическим морями, а также через территории Боснии и Герцеговины и Сербии. Общая длина маршрута составляет примерно 5 тысяч километров, что вдвое длиннее пути через Польшу и Румынию.
Основными причинами выбора этого маршрута являются ограничения на использование воздушного пространства Европейского союза и требования безопасности. По данным источников, существует высокая вероятность перехвата самолёта или нанесения ему ущерба.
Для обеспечения безопасности самолёт Путина будет сопровождать и защищать истребители Су-35С и Су-30СМ, вылетающие с авиабазы Хмеймим в Сирии. Позже к эскорту присоединятся ВВС Турции на F-16, ВВС Сербии на МиГ-29 и ВВС Венгрии на JAS-39 Gripen.
Также сообщается, что в зависимости от погодных условий маршрут может быть изменён. Депутат Государственной думы Андрей Делягин в Telegram в шутливой форме предложил некоторые «сказочные варианты» доставки Путина в Будапешт.
Он высказал идеи о суборбитальном полёте или совместном перелёте на одном самолёте с Трампом. Кроме того, депутат подчеркнул необходимость высокой осторожности в обеспечении безопасности визита с учётом позиции венгерского правительства и постановления Международного уголовного суда.
Ожидается, что встреча Путина и Трампа в Будапеште состоится в ближайшие недели. Основными темами встречи могут стать ситуация на Украине и новый этап отношений между Россией и США.