Yaponiyada siyosiy jarayonda muhim o‘zgarish yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat iste’foga chiqdi va yangi bosh vazir saylanishiga yo‘l ochildi. Bu qaror Yaponiya parlamentining quyi palatasida navbatdan tashqari sessiya boshlanishidan oldin e’lon qilindi.
Sigeru Isiba bosh vazir lavozimida 386 kun ishladi va bu vaqt davomida bir qator muhim islohotlarni amalga oshirdi. Uning iste’foga chiqishi bilan mamlakat siyosiy hayotida yangi davr boshlanishi kutilyapti.
Yaponiya tarixida ilk bor ayol bosh vazir lavozimiga nomzod ko‘rsatildi. Liberal-demokratik partiya raisi Sanae Takaiti yangi bosh vazir sifatida tayinlanishi kutilmoqda.
Agar u saylansa, Yaponiya tarixida birinchi ayol bosh vazir bo‘ladi. Takaitining nomzodi parlamentdagi ko‘pchilik tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda, bu esa uning saylanishini deyarli kafolatlaydi.
Saylovdan oldin Liberal-demokratik partiya “Yaponiya yangilanish jamiyati” partiyasi bilan alyans tuzdi. Ushbu kelishuv Takaitining saylovdagi ustunligini ta’minladi.
Yangi bosh vazir yaqin kunlarda hukumat tarkibini shakllantiradi. Xabarlarga ko‘ra, Tosimisu Motegi tashqi ishlar vaziri lavozimiga qaytadi.
Shuningdek, Sindziro Koidzumi mudofaa vaziri bo‘lishi kutilmoqda. U ushbu lavozimni egallagan eng yosh shaxs bo‘ladi.
Yaponiyadagi ushbu o‘zgarishlar mamlakat ichki siyosiy barqarorligini mustahkamlash va yangi islohotlarga yo‘l ochish maqsadida muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Премьер-министр Японии ушёл в отставку, новая кандидатка женщина
Правительство ушло в отставку, что открыло путь для избрания нового премьер-министра. Это решение было объявлено перед началом внеочередной сессии нижней палаты парламента Японии.
Сигэру Исиба занимал пост премьер-министра 386 дней и за это время провёл ряд важных реформ. Его отставка ожидается как начало новой эпохи в политической жизни страны.
Впервые в истории Японии была выдвинута кандидатура женщины на пост премьер-министра. Председатель Либерально-демократической партии Санаэ Такайти ожидается на назначение новым премьер-министром.
Если она будет избрана, то станет первой женщиной-премьер-министром в истории Японии. Кандидатура Такайти поддерживается большинством в парламенте, что практически гарантирует её избрание.
Перед выборами Либерально-демократическая партия заключила альянс с партией «Общество обновления Японии». Это соглашение обеспечило преимущество Такайти на выборах.
Новый премьер-министр в ближайшие дни сформирует состав правительства. По сообщениям, Тосимису Мотэги вернётся на пост министра иностранных дел.
Также ожидается, что Синдзиро Коидзуми станет министром обороны. Он станет самым молодым человеком, занявшим эту должность.
Эти изменения в Японии оцениваются как важный шаг для укрепления внутренней политической стабильности страны и открытия пути для новых реформ.