BMT Qirg‘izistondan o‘lim jazosini bekor qilishni so‘radi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Folker Tyurk Qirg‘iziston hukumatini o‘lim jazosini qayta tiklash rejasidan voz kechishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘lim jazosi jinoyatchilik darajasini kamaytirmasligini, aksincha inson huquqlari tamoyillariga zid ekanligini ta’kidladi. Komissar Qirg‘izistonni xalqaro majburiyatlariga sodiq qolishga va inson hayotining daxlsizligini ta’minlash yo‘lida yanada faol harakat qilishga chaqirdi.
Shuningdek, o‘lim jazosi nafaqat huquqiy, balki axloqiy va ijtimoiy nuqtai nazardan ham nojoiz chora hisoblanadi. Bu chora mamlakatning xalqaro maydondagi obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ham eslatib o‘tdi.
Qirg‘izistonda o‘lim jazosi 2007-yilda rasman bekor qilingan, hozirda esa uni qayta joriy etish masalasi parlamentda muhokama qilinmoqda. BMTning ushbu murojaati inson huquqlarini himoya qilish va qonun ustuvorligini mustahkamlashga qaratilgan muhim chaqiriq hisoblanadi.

ООН призвала Кыргызстан отменить смертную казнь
Верховный комиссар Организации Объединённых Наций по правам человека Фолькер Тюрк призвал правительство Кыргызстана отказаться от планов по восстановлению смертной казни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что смертная казнь не снижает уровень преступности, а наоборот противоречит принципам прав человека. Комиссар призвал Кыргызстан оставаться верным своим международным обязательствам и активнее работать над обеспечением неприкосновенности человеческой жизни.
Кроме того, смертная казнь является недопустимой мерой не только с правовой, но и с моральной и социальной точек зрения. Он также отметил, что эта мера негативно скажется на международном авторитете страны.
В Кыргызстане смертная казнь была официально отменена в 2007 году, в настоящее время вопрос о её повторном введении обсуждается в парламенте. Обращение ООН является важным призывом к защите прав человека и укреплению верховенства закона.