Rossiya 22-oktyabrga o‘tar kechasi Ukraina hududlariga navbatdagi ommaviy raketa va dron hujumlarini amalga oshirdi, deb xabar berdi Ukraina harbiylari. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujumlar natijasida Kiyev, Odessa, Zaporijjya va boshqa bir qator shaharlarda qurbonlar va jarohat olganlar borligi qayd etildi. Kiyev shahridagi hujumda ikki kishi halok bo‘ldi.
Ulardan biri Dniprovsk tumanidagi ko‘p qavatli uyda yuzaga kelgan yong‘in qurbonidir. Shuningdek, 19 kishi turli darajada jarohat oldi, ulardan beshtasi bolalar ekanligi ma’lum qilindi.
To‘qqiz nafar jabrlanuvchi shifoxonaga yotqizildi, dedi shahar meri Vitaliy Klichko. Pechersk, Desnyansk, Darnitskiy va Solomensk tumanlaridagi binolarga ham zarar yetdi.
Kiyev viloyatining Brovari tumanida to‘rt kishi halok bo‘ldi. Halok bo‘lganlar orasida 38 yoshli ayol, uning 12 yoshli qizi va olti oylik chaqalog‘i ham bor.
Shuningdek, 38 yoshli erkakning ham vafot etgani tasdiqlandi. Zaporijjya viloyatidagi hujumlarda kamida 13 kishi jarohat oldi.
Oblast rahbari Ivan Fedorovning aytishicha, jabrlanganlar orasida ikki bola ham bor. Hujum natijasida 15 ta ko‘p qavatli uy va bir nechta xususiy binolarga zarar yetdi.
Odessa viloyatining Izmail shahrida dron hujumi port va energetika infratuzilmasiga zarar yetkazdi. Bir nechta yong‘inlar yuzaga kelgan bo‘lsa-da, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, jabrlanganlar yo‘q.
Hujumlardan so‘ng Ukrainada elektr ta’minotida jiddiy uzilishlar yuz berdi. DTEK kompaniyasi Kiyev va Dnipropetrovsk viloyatlarida avariyaviy o‘chirishlarni joriy qildi.
Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyaning raketa va dron zarbalari mamlakatning ko‘plab hududlarida favqulodda uzilishlarga sabab bo‘ldi. Ukrenergo tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, eng og‘ir holatlar Sumi va Chernihiv viloyatlarida kuzatilmoqda.
Temiryo‘l infratuzilmasi ham zarar ko‘rdi. Ukrzaliznitsya ayrim yo‘nalishlardagi poyezdlar kechikish bilan harakatlanayotganini va ba’zi marshrutlar o‘zgartirilganini bildirdi.
Prezident Vladimir Zelenskiy ushbu hujumlarni Rossiyaning urushni cho‘zish uchun hali ham yetarli bosimni his qilmayotganining navbatdagi isboti deb baholadi. Uning fikricha, Rossiya bilan diplomatiya olib borishning hojati yo‘q, toki Kreml haqiqiy siyosiy va iqtisodiy izolyatsiyani sezmaguncha.
Zelenskiy o‘z murojaatida buni faqat kuchli sanksiyalar, uzoqni ko‘zlaydigan siyosat va hamkorlar bilan muvofiqlashtirilgan diplomatiya orqali ta’minlash mumkinligini ta’kidladi. Hozirgi vaziyat Ukraina uchun yana bir og‘ir kecha bo‘ldi.

Россия нанесла массовый ракетный удар по Украине
Россия в ночь на 22 октября вновь провела массированные ракетные и дроновые атаки по территории Украины, сообщили украинские военные. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этих атак зафиксированы жертвы и раненые в Киеве, Одессе, Запорожье и ряде других городов. В результате удара по Киеву погибли два человека.
Один из них стал жертвой пожара в многоэтажном доме в Днепровском районе. Также 19 человек получили ранения различной степени тяжести, из них пятеро — дети.
Девять пострадавших были госпитализированы, сообщил мэр города Виталий Кличко. Повреждения получили здания в районах Печерск, Деснянский, Дарницкий и Соломенский.
В Броварском районе Киевской области погибли четыре человека. Среди погибших — 38-летняя женщина, её 12-летняя дочь и шестимесячный ребёнок.
Также подтверждена гибель 38-летнего мужчины. В результате атак в Запорожской области по меньшей мере 13 человек получили ранения.
По словам главы области Ивана Федорова, среди пострадавших есть двое детей. В результате атаки повреждены 15 многоэтажных домов и несколько частных зданий.
В городе Измаил Одесской области дроновая атака повредила портовую и энергетическую инфраструктуру. Несмотря на возникновение нескольких пожаров, по официальным данным пострадавших нет.
После атак в Украине произошли серьёзные перебои с электроснабжением. Компания DTEK ввела аварийные отключения в Киевской и Днепропетровской областях.
По данным Министерства энергетики, ракетные и дроновые удары России вызвали чрезвычайные отключения во многих регионах страны. По информации «Укрэнерго», наиболее тяжёлая ситуация наблюдается в Сумской и Черниговской областях.
Повреждена также железнодорожная инфраструктура. «Укрзалізниця» сообщила о задержках поездов на некоторых направлениях и изменении маршрутов.
Президент Владимир Зеленский оценил эти атаки как очередное доказательство того, что Россия до сих пор не ощущает достаточного давления для завершения войны. По его мнению, вести с Россией дипломатические переговоры бессмысленно, пока Кремль не почувствует реальную политическую и экономическую изоляцию.
Зеленский в своём обращении подчеркнул, что это можно обеспечить только через жёсткие санкции, дальновидную политику и скоординированную дипломатию с партнёрами. Текущая ситуация стала для Украины ещё одной тяжёлой ночью.
Однако, как заявляют официальные лица страны, моральный дух населения остаётся устойчивым, а оборонная система продолжает бороться с массированными атаками России.