Putin yadroviy kuchlar mashg‘ulotlarini boshqardi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin strategik yadroviy kuchlarning rejalashtirilgan mashg‘ulotlarini videoaloqa orqali boshqardi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kreml matbuot xizmati xabariga ko‘ra, ushbu mashg‘ulotlar mamlakat mudofaa tizimining tayyorgarligini sinovdan o‘tkazish hamda qit’alararo harbiy salohiyatni namoyish etish maqsadida o‘tkazildi. Mashg‘ulot davomida Plesetsk kosmodromidan Kamchatkadagi Kura poligoniga “Yars” qit’alararo ballistik raketa uchirildi.
Shuningdek, Barens dengizi hududida joylashgan “Bryansk” atom suvosti kemasidan “Sineva” turkumiga mansub ballistik raketa parvoz qildi. Tu-95MS uzoq masofali strategik bombardimonchi samolyotlari havoda qanotli raketalarni ishga tushirdi.
Ushbu amaliy mashg‘ulotlar Rossiya harbiy boshqaruv organlarining tayyorgarlik darajasi va tezkor qo‘shinlarni boshqarish ko‘nikmalarini sinovdan o‘tkazishga qaratilgan edi. Kreml bayonotida aytilishicha, mashg‘ulotda belgilangan barcha vazifalar to‘liq bajarilgan va qo‘shinlar o‘zlariga yuklatilgan topshiriqlarni muvaffaqiyatli amalga oshirgan.
Ularning asosiy maqsadi strategik kuchlarning har qanday sharoitda ishonchli harakat qilish qobiliyatini tekshirishdir. Rossiyada bunday mashg‘ulotlar har yili muntazam o‘tkazilib kelmoqda.
Oldingi yillarda, xususan 2023 va 2024-yillarda ham shunga o‘xshash strategik sinovlar amalga oshirilgan. Bu amaliyotlar orqali Kreml yadroviy kuchlarning doimiy tayyorligini namoyish etish va harbiy-strategik barqarorlikni saqlashni maqsad qiladi.

Путин руководил учениями ядерных сил
Президент России Владимир Путин руководил плановыми учениями стратегических ядерных сил через видеосвязь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщению пресс-службы Кремля, эти учения проводились с целью проверки готовности системы обороны страны и демонстрации межконтинентального военного потенциала. В ходе учений с космодрома Плесецк была запущена межконтинентальная баллистическая ракета «Ярс» в полигон Кура на Камчатке.
Также с атомной подводной лодки «Брянск», находящейся в районе Баренцева моря, была запущена баллистическая ракета семейства «Синева». Дальние стратегические бомбардировщики Ту-95МС выпустили крылатые ракеты в воздухе.
Эти практические учения были направлены на проверку уровня готовности органов военного управления России и навыков управления быстродействующими войсками. В заявлении Кремля говорится, что все поставленные задачи учений были полностью выполнены, и войска успешно справились с возложенными на них заданиями.
Основная цель — проверить способность стратегических сил надежно действовать в любых условиях. В России такие учения проводятся ежегодно на регулярной основе.
В предыдущие годы, в частности в 2023 и 2024 годах, также проводились аналогичные стратегические испытания. Через эти практики Кремль стремится продемонстрировать постоянную готовность ядерных сил и поддерживать военно-стратегическую стабильность.
По мнению аналитиков, такие учения служат не только укреплению оборонного потенциала России, но и подаче геополитических сигналов на международной арене.