Koinotning yangi sirli burchagi inson ko‘ziga yaqinlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro olimlar guruhi ilg‘or texnologiya yaratib, uni amalda sinovdan o‘tkazdi, deb xabar berdi The Astrophysical Journal Letters. Ushbu yangi usul yordamida yerdagi teleskoplar tarixda ilk bor yulduz diskining juda tiniq va aniq tasvirini qayd etishga muvaffaq bo‘ldi.
Kashfiyot markazida “foton fonari” deb ataladigan noyob qurilma joylashgan. Bu qurilma yulduzlardan kelayotgan nurlar to‘lqin frontini ajratib, har birini alohida kanallarga bo‘lib chiqaradi.
Natijada an’anaviy suratga olishda yo‘qolib ketadigan mayda detallar saqlanadi. Olingan ma’lumotlar birlashtirilganda, olimlar yulduz atrofidagi diskning ilgari ko‘rilmagan darajada aniq tasvirini tiklashga erishdi.
Odatda astronomlar bunday yuqori aniqlik uchun bir nechta teleskopdan olingan ma’lumotlarni birlashtiradi. Ammo bu safar jamoa barcha natijani faqat bitta teleskop – Gavayida joylashgan 8 metrli Subaru orqali oldi.
Parij observatoriyasi va Gavayi universiteti hamkorligida ishlab chiqilgan FIRST-PL qurilmasi aynan shu teleskopga o‘rnatildi. Foton fonari Sidney universiteti va Markaziy Florida universiteti olimlari tomonidan yaratildi.
U yorug‘lik nurlarini ko‘plab kanallarga ajratadi, bu jarayon musiqaning akkordini notalarga bo‘lishga o‘xshaydi. Yorug‘lik har bir “nota”da ranglarga aylanadi va an’anaviy kameralar aniqlay olmagan nur tebranishlari qayd etiladi.
Tadqiqot hammuallifi Yu Chjon Kimning ta’kidlashicha, yangi usul avvalgi texnologiyalarga nisbatan besh barobar yuqori aniqlikni ta’minlagan. Bu natija optik tolalar ichida harakatlanayotgan yorug‘lik to‘lqinlarining shaklini sinchiklab tahlil qilish orqali erishildi.
Olimlar taxminan 162 yorug‘lik yili uzoqlikda joylashgan “Beta Canis Minoris” yulduzini kuzatdi. Uning atrofida vodoroddan tashkil topgan va yangi sayyora shakllanishi ehtimoli bor disk mavjud.
Yangi texnologiya yordamida bu disk ilk bor nosimmetrik, ya’ni bir qismi boshqasidan yorug‘roq va zichroq ekanligi aniqlandi. Fizika va astronomiya professori Maykl Fitsjeraldning so‘zlariga ko‘ra, foton fonari kuzatuv astronomiyasida yangi davrni boshlab berdi.
Olimlar yorug‘likning tabiiy chegarasi sanalgan difraksion limitdan ham yuqori aniqlikka erishilganini ma’lum qildi. Tadqiqotchilar fikricha, bu usul kelajakda sayyora disklari, ekzoplanetalar va faol galaktika yadrolarini yangi darajada o‘rganish imkonini beradi.
Bu nafaqat koinotning tuzilishini, balki hanuz kashf etilmagan kosmik xususiyatlarni anglashda ham muhim qadam bo‘ladi. Eslatib o‘tamiz, avvalroq Avstraliyada noma’lum asteroid izlari topilgani haqida xabar berilgan edi.

Самое четкое изображение звездного диска получено
Международная группа ученых создала передовую технологию и успешно протестировала её на практике, сообщает The Astrophysical Journal Letters. С помощью этого нового метода наземные телескопы впервые в истории смогли зафиксировать очень четкое и ясное изображение диска звезды.
В центре открытия находится уникальное устройство под названием «фотонный фонарь». Это устройство разделяет фронт волны света, приходящего от звезд, на отдельные каналы.
В результате сохраняются мелкие детали, которые при традиционной съемке теряются. Объединив полученные данные, ученые смогли восстановить ранее невиданно четкое изображение диска вокруг звезды.
Обычно астрономы для такой высокой точности объединяют данные с нескольких телескопов. Однако на этот раз команда получила все результаты только с одного телескопа — 8-метрового Subaru, расположенного на Гавайях.
Устройство FIRST-PL, разработанное в сотрудничестве Парижской обсерватории и Университета Гавайев, было установлено именно на этот телескоп. Фотонный фонарь создали ученые из Университета Сиднея и Университета Центральной Флориды.
Он разделяет световые лучи на множество каналов, что похоже на разложение аккорда музыки на ноты. Свет в каждой «ноте» превращается в цвета, и фиксируются колебания света, которые традиционные камеры не могли обнаружить.
Соавтор исследования Ю Чжон Ким отметил, что новый метод обеспечивает в пять раз более высокую точность по сравнению с предыдущими технологиями. Этот результат достигнут благодаря тщательному анализу формы световых волн, движущихся внутри оптических волокон.
Ученые наблюдали звезду «Бета Малого Пса», расположенную примерно в 162 световых годах. Вокруг неё находится диск, состоящий из водорода, в котором возможно формирование новой планеты.
С помощью новой технологии впервые было установлено, что этот диск асимметричен, то есть одна его часть ярче и плотнее другой. По словам профессора физики и астрономии Майкла Фицджеральда, фотонный фонарь открыл новую эру в наблюдательной астрономии.
Ученые сообщили, что достигнута точность, превышающая дифракционный предел, считающийся естественной границей света. По мнению исследователей, этот метод в будущем позволит изучать диски планет, экзопланеты и активные ядра галактик на новом уровне.
Это станет важным шагом не только в понимании структуры космоса, но и в осознании ещё не открытых космических свойств. Напомним, ранее сообщалось о находке неизвестных следов астероида в Австралии.
Исследователи проанализировали состав природного стекла — тектитов, и смогли определить новый космический материал, образовавшийся в результате метеоритного удара. Ученые подчёркивают: фотонный фонарь выведет не только изучение космоса, но и способность человека его понимать на новый уровень.