Germaniya Federal statistika idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil yakunlariga kelib mamlakatda mehnat faoliyati bilan band aholining chorak qismidan ortig‘ini muhojirlar va ularning avlodlari tashkil etgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy hisob-kitoblarga ko‘ra, bu ko‘rsatkich umumiy ishchi kuchining 26 foiziga tengdir. Ayrim sohalarda esa muhojirlarning ulushi deyarli yarimga yetgan.
Tahlillarga ko‘ra, muhojirlar Germaniya iqtisodiyotining eng mehnattalab tarmoqlarida muhim o‘rin egallaydi. Masalan, payvandlash ishlarida ularning ulushi 60 foizni tashkil etadi.
Oziq-ovqat ishlab chiqarish va oshpazlik sohasida bu ko‘rsatkich 54 foizga teng. Qurilish uskunalarini o‘rnatishda 48 foiz, jamoat transporti haydovchilari orasida 47 foiz, go‘shtni qayta ishlashda 46 foiz, ovqatlanish muassasalarida xizmat ko‘rsatishda esa 45 foizni tashkil qiladi.
Boshqa yirik ishlab chiqarish sohalarida ham muhojirlarning hissasi katta. Plastmassa va rezina mahsulotlari ishlab chiqarishda ular 44 foiz, mehmonxona va turizm sohasida 40 foiz, yuk tashishda 39 foiz, metall ishlab chiqarish va qayta ishlashda 37 foiz, qariyalarga qarash xizmatlarida esa 33 foiz ulushga ega.
Davlat idoralari va huquqni muhofaza qilish tizimida esa muhojirlar soni ancha kam. Masalan, politsiya tizimida ularning ulushi atigi 7 foizni tashkil etadi.
Tez yordam va qutqaruv xizmati xodimlari orasida esa 8 foizga teng. Soliq inspeksiyasi, davlat va sug‘urta muassasalari, boshlang‘ich maktab o‘qituvchilari hamda yuristlar kabi kasblarda muhojirlarning ulushi 9-10 foiz atrofida.
Ma’lumotlar 2024-yilda mamlakat bo‘ylab o‘tkazilgan keng qamrovli mikroso‘rovnoma asosida yig‘ilgan. So‘rovda 15 yoshdan katta aholining taxminan bir foizi ishtirok etgan.
Biroq natijalarda yotoqxona va ijtimoiy turar joylarda yashovchi shaxslar hisobga olinmagani sababli, ko‘plab qochqinlar va vaqtinchalik muhojirlar statistikadan tashqarida qolgan. Mutaxassislar ta’kidlashicha, Germaniya iqtisodiyotida muhojirlar ulushining yuqori bo‘lishi mamlakat mehnat bozoridagi talab va taklif muvozanatini saqlashda muhim ahamiyatga ega.
Ayniqsa, sanoat, logistika va xizmat ko‘rsatish sohalarida ularning hissasi Germaniyaning barqaror iqtisodiy o‘sishiga xizmat qilmoqda. Shu bilan birga, tahlilchilar davlat xizmatlari tizimida muhojirlarning faolligini oshirish, ularga maxsus ta’lim va malaka oshirish dasturlarini joriy etish zarurligini ta’kidlamoqda.
Bu esa mehnat bozorini yanada diversifikatsiya qilish va ijtimoiy integratsiyani kuchaytirishga yordam beradi.

В Германии увеличилась доля мигрантов на рынке труда
По данным Федерального статистического управления Германии, к концу 2024 года более четверти трудоспособного населения страны составляют мигранты и их потомки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным подсчетам, этот показатель равен 26 процентам от общей рабочей силы. В некоторых отраслях доля мигрантов достигает почти половины.
Анализы показывают, что мигранты занимают важное место в наиболее трудоемких секторах экономики Германии. Например, в сварочных работах их доля составляет 60 процентов.
В производстве продуктов питания и кулинарии этот показатель равен 54 процентам. При установке строительного оборудования — 48 процентов, среди водителей общественного транспорта — 47 процентов, в переработке мяса — 46 процентов, а в сфере обслуживания в заведениях питания — 45 процентов.
В других крупных производственных отраслях вклад мигрантов также значителен. В производстве пластмассовых и резиновых изделий они составляют 44 процента, в гостиничном и туристическом бизнесе — 40 процентов, в грузоперевозках — 39 процентов, в производстве и переработке металлов — 37 процентов, а в уходе за пожилыми людьми — 33 процента.
В государственных учреждениях и правоохранительной системе количество мигрантов значительно меньше. Например, в полиции их доля составляет всего 7 процентов.
Среди сотрудников скорой помощи и спасательных служб — 8 процентов. В таких профессиях, как налоговая инспекция, государственные и страховые учреждения, учителя начальных школ и юристы, доля мигрантов составляет около 9-10 процентов.
Данные собраны на основе масштабного микропроса, проведенного по всей стране в 2024 году. В опросе участвовало около одного процента населения старше 15 лет.
Однако из-за того, что в результаты не были включены лица, проживающие в общежитиях и социальных жилых помещениях, многие беженцы и временные мигранты остались вне статистики. Эксперты подчеркивают, что высокая доля мигрантов в экономике Германии играет важную роль в поддержании баланса спроса и предложения на рынке труда страны.
Особенно их вклад в промышленность, логистику и сферу услуг способствует устойчивому экономическому росту Германии. Вместе с тем аналитики отмечают необходимость повышения активности мигрантов в системе государственных служб, введения для них специальных программ обучения и повышения квалификации.