Aqto‘bede yuk mashinasi va Gazel to‘qnashdi, 12 halok
Qozog‘istonda 23-oktyabr kuni Aqto‘be viloyatida og‘ir yo‘l-transport hodisasi yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Samara–Shimkent avtomobil yo‘lining Belqopa qishlog‘i yaqinida DAF rusumli yuk mashinasi harakat yo‘nalishini buzib, qarama-qarshi yo‘lga chiqdi va yo‘lovchi tashuvchi Gazel avtomashinasi bilan to‘qnashdi. Hodisa natijasida ikki haydovchi va Gazeldagi o‘n nafar yo‘lovchi halok bo‘ldi.
Shuningdek, besh kishi og‘ir tan jarohati olib, shifoxonaga yotqizildi. Viloyat Ichki ishlar boshqarmasi hodisa yuzasidan tergovga qadar tekshiruv boshlanganini ma’lum qildi.
Halokatga uchragan Gazel avtomashinasi Jurgenov qishlog‘idan viloyat markaziga yo‘lovchi tashish bilan shug‘ullanib kelgan. Politsiya va tergov guruhlari voqea joyida ish olib borayotir, hodisa sabablarini aniqlashmoqda.
Ekspertlar so‘nggi yillarda Qozog‘istonda yirik yo‘l-transport fojialari soni kamaymaganini ta’kidlamoqda. Ayniqsa, yirik avtomobil yo‘llarida yo‘l qoidalarining buzilishi xavf manbai bo‘lib qolmoqda.
Bu holat haydovchilarni yanada ehtiyotkor va mas’uliyatli harakatlanishga chaqirish zaruratini ko‘rsatadi. Shuningdek, avvalroq Ugandada Kampala–Gulu avtomagistralida yuz bergan yirik yo‘l-transport halokati natijasida 63 kishi halok bo‘lgan edi.
Aqto‘be viloyatidagi hodisa esa yo‘lda ehtiyotkorlik va intizomning naqadar muhimligini yana bir bor eslatdi. Tergov yakunlangach, rasmiy xulosalar e’lon qilinadi.

В Актобе столкнулись грузовик и Газель, 12 погибших
В Казахстане 23 октября в Актюбинской области произошла серьезная дорожно-транспортная авария. Об этом сообщил Zamin.uz.
На автомобильной дороге Самара–Шымкент недалеко от села Белкопа грузовик марки DAF выехал на встречную полосу и столкнулся с пассажирским автомобилем Газель. В результате происшествия погибли два водителя и десять пассажиров Газели.
Также пятеро получили тяжелые травмы и были госпитализированы. Управление внутренних дел области сообщило, что по факту происшествия начато досудебное расследование.
Попавшая в аварию Газель занималась перевозкой пассажиров из села Юргенов в областной центр. Полиция и следственные группы работают на месте происшествия, выясняя причины аварии.
Эксперты отмечают, что в последние годы количество крупных дорожно-транспортных происшествий в Казахстане не уменьшилось. Особенно нарушение правил дорожного движения на крупных автомагистралях остается источником опасности.
Эта ситуация подчеркивает необходимость для водителей быть более осторожными и ответственными на дороге. Ранее в Уганде на автомагистрали Кампала–Гулу в результате крупной аварии погибло 63 человека.
Происшествие в Актюбинской области вновь напомнило о важности осторожности и дисциплины на дороге. После завершения расследования будут опубликованы официальные выводы.