Tramp va Si Szinpin 30-oktyabrda uchrashadi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp 30-oktyabr kuni Xitoy rahbari Si Szinpin bilan rasmiy uchrashuv o‘tkazadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Oq uy matbuot xizmati ma’lumot berdi. Ushbu uchrashuv Trampning Osiyoga qilayotgan safari doirasidagi so‘nggi manzil hisoblanadi.
Oq uy matbuot kotibi Kerolin Levittning aytishicha, Tramp safari Malayziyadan boshlanib, Yaponiya va Koreya Respublikasida rasmiy uchrashuvlar o‘tkazadi. Safar yakunida esa u Xitoy rahbari Si Szinpin bilan yuzma-yuz uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi muhim masalalarni muhokama qiladi.
Levittning ta’kidlashicha, Tramp Osiyo safari davomida Yaponiyaning yangi bosh vaziri Sanam Takaichi bilan ham uchrashadi. Ular mintaqadagi iqtisodiy hamkorlik va xavfsizlik masalalarini muhokama qilishni rejalashtirmoqda.
Bu muzokaralar Tramp ma’muriyatining Osiyodagi yangi geosiyosiy strategiyasining muhim qismi hisoblanadi. Oldinroq Tramp Si Szinpin bilan uchrashuvdan katta umid bildirgan va yadroviy qurollarni qisqartirish bo‘yicha kelishuvga erishilishi mumkinligini aytgandi.
Uning fikricha, bu tashabbus ikki davlat o‘rtasidagi murakkab munosabatlarni barqarorlashtirishga xizmat qiladi. Tahlilchilarning fikricha, mazkur muzokaralar nafaqat AQSH va Xitoy o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni, balki global xavfsizlik tizimini ham belgilab beruvchi muhim voqea hisoblanadi.
Chunki yadroviy qurollarni nazorat qilish va harbiy kuch muvozanatini saqlash masalasi keyingi yillarda ikki davlat munosabatlarida asosiy mavzuga aylangan. Shuningdek, Donald Tramp yaqinda Budapeshtda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan bo‘ladigan uchrashuvini bekor qilganini ma’lum qildi.
Bu qaror Osiyodagi tashriflar fonida AQSH tashqi siyosatining ustuvor yo‘nalishi o‘zgarganini ko‘rsatadi. Tahlilchilarning ta’kidlashicha, Trampning Osiyo safari davomida asosiy maqsad Amerika ta’sirini kuchaytirish va Xitoy bilan iqtisodiy hamkorlikni qayta muvozanatlashtirishdir.
Shu bois Si Szinpin bilan uchrashuv jahon siyosiy maydonida katta e’tibor uyg‘otmoqda. 30-oktyabr kuni bo‘lib o‘tadigan muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi yangi siyosiy bosqichni boshlab berishi mumkin.
Uchrashuv natijalari nafaqat Vashington va Pekin uchun, balki butun xalqaro siyosiy muhit uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Трамп и Си Цзиньпин встретятся 30 октября
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп 30 октября проведёт официальную встречу с лидером Китая Си Цзиньпином. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявила пресс-служба Белого дома. Эта встреча станет последним пунктом в рамках азиатского турне Трампа.
По словам пресс-секретаря Белого дома Кэролин Левитт, турне Трампа начнётся с Малайзии, затем он проведёт официальные встречи в Японии и Республике Корея. В конце поездки он встретится лицом к лицу с лидером Китая Си Цзиньпином, чтобы обсудить важные вопросы между двумя странами.
Левитт подчеркнула, что во время азиатского турне Трамп также встретится с новым премьер-министром Японии Саной Такаичи. Они планируют обсудить вопросы экономического сотрудничества и безопасности в регионе.
Эти переговоры являются важной частью новой геополитической стратегии администрации Трампа в Азии. Ранее Трамп выразил большие надежды на встречу с Си Цзиньпином и заявил о возможности достижения соглашения по сокращению ядерного оружия.
По его мнению, эта инициатива послужит стабилизации сложных отношений между двумя странами. По мнению аналитиков, эти переговоры станут важным событием, определяющим не только экономические связи между США и Китаем, но и глобальную систему безопасности.
Потому что контроль над ядерным оружием и поддержание баланса военной мощи стали главными темами в отношениях двух стран в последние годы. Кроме того, Дональд Трамп недавно объявил об отмене своей встречи с президентом России Владимиром Путиным в Будапеште.
Это решение на фоне визитов в Азию показывает изменение приоритетов внешней политики США. По словам аналитиков, главная цель азиатского турне Трампа — усиление американского влияния и переуравновешивание экономического сотрудничества с Китаем.
Поэтому встреча с Си Цзиньпином вызывает большой интерес на мировой политической арене. Переговоры, которые состоятся 30 октября, могут положить начало новому политическому этапу в отношениях двух стран.
Итоги встречи будут иметь важное значение не только для Вашингтона и Пекина, но и для всей международной политической среды.