Polshada qadimiy xanjar noyob topildi
Polshaning Boltiq dengizi sohilida turli davrlarga oid ko‘plab tarixiy topilmalar uchraydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda esa mahalliy olimlar juda katta tarixiy ahamiyatga ega noyob buyumni aniqlashdi, deb xabar beradi Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Kamen shahri yaqinidagi sohil hududida kuchli bo‘ron natijasida yer qiyaliklari yemirilib, yer ostida taxminan uch ming yil davomida saqlangan qadimiy metall buyum yuzaga chiqdi.
Bu buyum miloddan avvalgi 800–450-yillarga oid bo‘lib, yarim oy shaklida va geometrik naqshlar bilan bezatilgan xanjar ekani ma’lum bo‘ldi. Topilmani tarixga qiziqqan Yatsek Ukovskiy va Katajina Gerdjik bo‘rondan keyin sohil bo‘ylab sayr qilayotganda aniqlashdi.
Ular loy qatlamidan metall buyumning bir qismi ko‘zga tashlanganini ko‘rib, uni olib muzey direktori Gjegoj Kurkaga darhol xabar berishdi. Xanjar uzunligi 24 santimetr bo‘lib, uning nafaqat bezaklari, balki ishlov berish sifati ham juda yuqori darajada ekanligi ta’kidlanmoqda.
Dastasi o‘tkir va san’atkorlik mahoratini namoyon etadi. Muzey direktori fikricha, bu buyum Polsha hududida topilgan eng noyob temir davri artefaktlaridan biridir.
Ancient Origins nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, xanjar shakli va naqshlari uning jang uchun emas, balki diniy yoki marosim maqsadida ishlatilganini ko‘rsatadi. Boy bezaklar va jang izlarining yo‘qligi bu taxminni yanada kuchaytiradi.
Shu bilan birga, uning mustahkam va muvozanatli tuzilishi ba’zi tadqiqotchilarda uning yuqori martabali jangchiga tegishli qurol bo‘lishi mumkin degan fikrni uyg‘otgan. Muzey direktori Gjegoj Kurka xanjarning kelib chiqishi haqida shunday fikr bildirdi: “Bu buyum ehtimol o‘sha davrdagi metall ishlov berish markazlaridan biri – hozirgi Italiya, Avstriya yoki Bolqon mintaqasida yasalgan.
Keyinchalik qadimiy savdo yo‘llari orqali shimolga, ya’ni Polshaga olib kelingan bo‘lishi mumkin”. Hozirda xanjar maxsus sharoitda saqlanmoqda va yaqin kunlarda o‘tkaziladigan laboratoriya tahlillari uning tarkibi, yoshi va funksiyasini aniq belgilaydi.
Tarixchilar ushbu topilmani Yevropaning temir davri madaniyati uchun muhim dalil sifatida baholamoqda. Boltiq sohilida yana bir bor insoniyat sivilizatsiyasining qadimiy izlari yorqin namoyon bo‘ldi.
Bu topilmalar tarixiy tadqiqotlarga yangi ma’lumotlar qo‘shish bilan birga, qadimiy davr madaniyati va savdo aloqalarini o‘rganishda muhim ahamiyat kasb etadi.

В Польше найден уникальный древний кинжал
На побережье Балтийского моря в Польше встречается множество исторических находок разных эпох. Об этом сообщает Zamin.uz.
Недавно местные ученые обнаружили уникальный предмет большой исторической значимости, сообщает Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. В прибрежной зоне возле города Камень в результате сильного шторма произошли оползни, в ходе которых на поверхность вышел древний металлический предмет, сохранившийся под землей примерно три тысячи лет.
Этот предмет относится к периоду с 800 по 450 годы до нашей эры и оказался полумесяцем украшенным кинжалом с геометрическими узорами. Находку обнаружили Яцек Уковский и Катаржина Герджик, которые после шторма прогуливались вдоль берега.
Увидев часть металлического предмета, выступающую из слоя глины, они сразу же сообщили об этом директору музея Гжегожу Курке. Длина кинжала составляет 24 сантиметра, при этом отмечается не только его украшение, но и очень высокое качество обработки.
Рукоять острая и демонстрирует мастерство художника. По мнению директора музея, этот предмет является одним из самых уникальных артефактов железного века, найденных на территории Польши.
Согласно данным издания Ancient Origins, форма кинжала и узоры на нем указывают на то, что он использовался не для боя, а в религиозных или церемониальных целях. Богатое украшение и отсутствие следов боевых повреждений усиливают это предположение.
В то же время его прочная и сбалансированная конструкция вызвала у некоторых исследователей мысль о том, что это могло быть оружие высокопоставленного воина. Директор музея Гжегож Курка высказал мнение о происхождении кинжала: «Этот предмет, вероятно, был изготовлен в одном из центров обработки металла того времени — на территории современной Италии, Австрии или Балканского региона.
Позже он мог быть доставлен на север, то есть в Польшу, по древним торговым путям». В настоящее время кинжал хранится в специальных условиях, а лабораторные анализы, которые будут проведены в ближайшие дни, точно определят его состав, возраст и функцию.
Историки оценивают эту находку как важное свидетельство культуры железного века Европы. На побережье Балтики вновь ярко проявились древние следы цивилизации человечества.
Эти находки не только добавляют новые данные в исторические исследования, но и имеют важное значение для изучения культуры древних эпох и торговых связей.