Pekinda Xitoy Kommunistik partiyasining to‘rt kunlik yig‘ilishi yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yig‘ilishda mamlakatning yangi besh yillik iqtisodiy dasturi muhokama qilindi. Yig‘ilish natijasida e’lon qilingan bayonot Xitoy siyosatida yangi davr boshlanganini ko‘rsatmoqda.
Bayonotda korrupsiyaga qarshi kurash, texnologik mustaqillik va ichki iqtisodiy faollik asosiy yo‘nalishlar sifatida belgilandi. Eng katta e’tibor korrupsiyaga qarshi kurashga qaratildi.
Markaziy qo‘mitaning 205 a’zosidan 168 nafari yig‘ilishda ishtirok etdi, qolganlari esa turli sabablarga ko‘ra qatnashmadi. Bu yangi tekshiruvlar boshlangani haqida xabar beradi.
Ayniqsa, harbiy sohada bir nechta yuqori lavozimdagi generallar lavozimidan ozod etilgani rahbariyatning ichki tozalash siyosatini kuchaytirayotganini ko‘rsatadi. Yig‘ilishda muhokama qilingan ikkinchi muhim yo‘nalish texnologik mustaqillikni ta’minlashdir.
Xitoy AQSh bilan davom etayotgan savdo ziddiyatlari fonida o‘z texnologik imkoniyatlarini mustahkamlashga intilmoqda. Si Szinpin ilm-fan va texnologiyada o‘z kuchiga tayanishni strategik maqsad qilib belgiladi.
Shu yo‘l bilan mamlakat xorijiy texnologiyalarga qaramlikni kamaytirib, sanoatini ilg‘or texnologiyalar bilan rivojlantirishni maqsad qilmoqda. Uchinchi asosiy masala ichki bozorni jonlantirishdir.
Eksportga tayanib kelgan Xitoy endilikda aholining ichki iste’molini oshirishga intilmoqda. Biroq uy-joy sohasidagi inqiroz va yoshlar orasidagi ishsizlik bu jarayonga to‘sqinlik qilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, hukumat aholining ishonchini oshirmas ekan, ichki iste’molni kuchaytirish qiyin bo‘ladi. Umuman olganda, Xitoy uchun hozirgi davr sinovli hisoblanadi.
Siyosiy barqarorlik, iqtisodiy o‘sish va texnologik mustaqillik bir-biri bilan chambarchas bog‘liq. Si Szinpin boshchiligidagi rahbariyat ushbu uch sohada muvozanatni saqlab qolishga harakat qilmoqda.

Китай объявил новый пятилетний экономический план
В Пекине завершилось четырехдневное заседание Коммунистической партии Китая. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этом заседании обсуждалась новая пятилетняя экономическая программа страны. Заявление, опубликованное по итогам встречи, свидетельствует о начале новой эпохи в политике Китая.
В заявлении основными направлениями были определены борьба с коррупцией, технологическая независимость и активизация внутренней экономической деятельности. Наибольшее внимание уделено борьбе с коррупцией.
Из 205 членов Центрального комитета 168 приняли участие в заседании, остальные отсутствовали по разным причинам. Это свидетельствует о начале новых проверок.
Особенно то, что несколько высокопоставленных генералов в военной сфере были освобождены от должностей, указывает на усиление политики внутренней чистки руководства. Вторым важным направлением, обсуждавшимся на заседании, является обеспечение технологической независимости.
На фоне продолжающихся торговых конфликтов с США Китай стремится укрепить свои технологические возможности. Си Цзиньпин поставил стратегическую цель опираться на собственные силы в науке и технологиях.
Таким образом, страна намерена сократить зависимость от иностранных технологий и развивать промышленность с использованием передовых технологий. Третьей основной задачей является оживление внутреннего рынка.
Китай, ранее ориентировавшийся на экспорт, теперь стремится увеличить внутреннее потребление населения. Однако кризис в жилищной сфере и безработица среди молодежи препятствуют этому процессу.
По мнению экспертов, без повышения доверия населения усиление внутреннего потребления будет затруднено. В целом, нынешний период является испытанием для Китая.
Политическая стабильность, экономический рост и технологическая независимость тесно взаимосвязаны. Руководство под руководством Си Цзиньпина старается сохранить баланс в этих трех сферах.