AQSh G‘azoda tinchlik uchun xalqaro kuch tuzmoqda
AQSh harbiylari janubiy Isroil hududidagi sanoat markazida joylashgan bazada G‘azoda nozik tinchlikni nazorat qilish va hududni barqarorlashtirish uchun xalqaro kuch tashkil etish ustida ishlamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu markazda AQSh, Britaniya va Kanada harbiylari faoliyat yuritadi, ular yordam va xavfsizlik oqimini boshqaradi. Xalqaro kuchning asosiy maqsadi G‘azoda urushni to‘xtatishga ko‘maklashishdir.
AQSh o‘z qo‘shinlarini yubormaslikni rejalashtirayotgan bo‘lsa-da, Misr, Indoneziya va Fors ko‘rfazi davlatlaridan askarlarni jalb etish niyatida. Biroq, arab davlatlari va boshqa mamlakatlar kuch tarkibi va vazifalari haqida aniq ma’lumotga ega emasligi sababli askar yuborishga shubha bilan qaramoqda.
Rejaga ko‘ra, ikki guruh tashkil etiladi: birinchi guruh Isroil va G‘aza chegarasini nazorat qiladi, ikkinchisi esa hudud ichida faoliyat olib boradi. Shunga qaramay, muammolar saqlanib qolmoqda, chunki Hamas qurollardan voz kechmayapti.
Agar xalqaro kuch tashkil etilmasa va Hamas qurollarini tark etmasa, Isroil urushni davom ettirishga majbur bo‘ladi. Shu sababli xalqaro kuch tashkil etilishi va qo‘shinlar soni hali ham muzokaralarga bog‘liq.

США создают международные силы для мира в Газе
Военные США работают над созданием международных сил на базе, расположенной в промышленном центре на юге Израиля, для контроля хрупкого мира в Газе и стабилизации региона. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом центре действуют военные США, Великобритании и Канады, которые управляют потоком помощи и безопасности. Основная цель международных сил — содействовать прекращению войны в Газе.
Хотя США не планируют отправлять свои войска, они намерены привлечь солдат из Египта, Индонезии и стран Персидского залива. Однако арабские страны и другие государства относятся с сомнением к отправке войск из-за отсутствия точной информации о составе сил и их задачах.
По плану будут созданы две группы: первая группа будет контролировать границу между Израилем и Газой, вторая — действовать внутри территории. Тем не менее, проблемы остаются, поскольку ХАМАС не отказывается от оружия.
Если международные силы не будут созданы и ХАМАС не откажется от оружия, Израиль будет вынужден продолжать войну. Поэтому создание международных сил и численность войск по-прежнему зависят от переговоров.