Shanxayda bir er-xotin yangi tug‘ilgan farzandining ismini tanlash masalasida bir yildan ortiq vaqt davomida kelisha olmaganligi sababli ajrashishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Juftlik 2023 yilda rasmiy nikohdan o‘tgan va bir yil o‘tib o‘g‘il farzand ko‘rgan. Biroq, farzandning ismi bo‘yicha tushunmovchiliklar va janjallar yuzaga kelgan.
Bu muammo bir yil davomida davom etdi va natijada bolaning tug‘ilganligi to‘g‘risidagi guvohnoma olinmaganligi sababli u tibbiy yordamdan cheklangan holda qolgan. Shanxay Pudun tumani sudi ma’lumotlariga ko‘ra, ota-onalar bolaga yoqqan ismni ro‘yxatga olish uchun kasalxonaga murojaat qilishgan, lekin qoidalarga muvofiq ismni ikkala ota-ona ham tasdiqlashi shart bo‘lgani uchun bu amalga oshmagan.
Sud jarayonida ota-onalarning farzandga yetarli g‘amxo‘rlik qilmagani aniqlandi, chunki tug‘ilganlik haqidagi hujjatning yo‘qligi voyaga yetmagan shaxsning huquqlarini buzish hisoblanadi. Sud ota-onalarga belgilangan muddatda barcha hujjatlarni rasmiylashtirish va farzandning ism-sharifini aniqlash majburiyatini yukladi.
Shunga qaramay, er-xotin hujjatlarning asl nusxalarini kimga berish masalasida ham kelisha olmadi. Natijada tug‘ilganlik guvohnomasini huquqni muhofaza qilish organlariga topshirish qarori qabul qilindi.

В Шанхае спор о выборе имени разделил семью
В Шанхае супруги решили развестись, так как не могли более года договориться о выборе имени для новорожденного ребенка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Пара официально зарегистрировала брак в 2023 году и через год у них родился сын. Однако возникли разногласия и ссоры по поводу имени ребенка.
Эта проблема продолжалась в течение года, и в результате свидетельство о рождении ребенка не было получено, из-за чего он был ограничен в медицинской помощи. По данным суда района Пудун в Шанхае, родители обратились в больницу для регистрации понравившегося имени, но согласно правилам имя должно быть подтверждено обоими родителями, что не было выполнено.
В ходе судебного процесса выяснилось, что родители недостаточно заботились о ребенке, поскольку отсутствие документов о рождении нарушает права несовершеннолетнего. Суд обязал родителей в установленный срок оформить все документы и определить имя ребенка.
Тем не менее супруги не смогли договориться и по вопросу, кому передать оригиналы документов. В итоге было принято решение передать свидетельство о рождении в правоохранительные органы.