Bu haqida Report nashri Al Jazeera manbasiga tayanib ma’lumot berdi. Hozircha hodisa haqida qo‘shimcha tafsilotlar berilmagan.
Janubiy Darfurda Sudan armiyasi bilan tezkor aralashuv kuchlari o‘rtasidagi to‘qnashuvlar davom etmoqda. Ushbu mojaro 2023 yildan buyon mamlakat barqarorligiga jiddiy xavf solmoqda.
Sudanda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun barcha tomonlarning o‘zaro muloqoti va kelishuvga erishishi zarur hisoblanadi. Hududdagi vaziyat murakkab bo‘lib, xalqaro hamjamiyat ham bu muammoni hal etishda faol ishtirok etmoqda.
Tinchlik o‘rnatilmaguncha, hududda xavfsizlik va tinchlik ta’minlanishi qiyin bo‘ladi. Sudan va Janubiy Darfurda yuzaga kelgan mojaro xalq hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda hamda iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda muammolarni kuchaytirmoqda.
Shuning uchun vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha xalqaro hamkorlik va siyosiy yechimlar izlash muhim ahamiyatga ega.

Армия Судана организовала атаку дрона на аэропорт Ньяла
Армия Судана совершила атаку с помощью беспилотников на аэропорт в городе Ньяла, центре провинции Южный Дарфур, разрушив грузовой самолет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Report со ссылкой на источник Al Jazeera. Пока дополнительных подробностей о происшествии не предоставлено.
В Южном Дарфуре продолжаются столкновения между армией Судана и силами быстрого реагирования. Этот конфликт с 2023 года представляет серьезную угрозу стабильности страны.
Для обеспечения мира и стабильности в Судане необходимо взаимное общение и достижение соглашения между всеми сторонами. Ситуация в регионе сложная, и международное сообщество активно участвует в решении этой проблемы.
До установления мира обеспечение безопасности и спокойствия в регионе будет затруднено. Конфликт в Судане и Южном Дарфуре негативно влияет на жизнь населения и усугубляет проблемы в экономической и социальной сферах.
Поэтому международное сотрудничество и поиск политических решений для стабилизации ситуации имеют важное значение.