Xitoy va AQSH savdo kelishuvida asosiy kelishuvga erishdi
Xitoy va Amerika Qo‘shma Shtatlari uzoq davom etgan muzokaralardan so‘ng savdo sohasida asosiy kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xitoyning rasmiy ommaviy axborot vositalari xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Kuala-Lumpur shahrida o‘tgan uchrashuvda Xitoy bosh vaziri o‘rinbosari He Lifeng boshchiligidagi delegatsiya Amerika Qo‘shma Shtatlari moliya vaziri Skott Bessent va savdo bo‘yicha vakil Jeymson Grir bilan ochiq va samarali muloqot olib bordi.
Tomonlar o‘zaro manfaatli iqtisodiy hamkorlik va savdo masalalari yuzasidan fikr almashdilar. Bundan tashqari, Xitoy va AQSH yetakchilari yaqin kunlarda Janubiy Koreyada o‘tkaziladigan Osiyo-Tinch okeani iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida uchrashishni rejalashtirmoqda.
Mutaxassislar ushbu muzokaralarni ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlardagi taranglikni kamaytirish yo‘lida muhim qadam deb baholamoqda. Ushbu kelishuv ikki tomon o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va savdo sohasida yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.
Shuningdek, kelgusida hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi. Bu jarayon ikki davlat o‘rtasidagi ishonch va hamkorlikni oshirishga qaratilgan muhim harakatdir.

Китай и США достигли основного соглашения по торговому договору
Китай и Соединённые Штаты Америки после долгих переговоров достигли основного соглашения в торговой сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили официальные китайские средства массовой информации. Согласно информации, на встрече в Куала-Лумпуре делегация во главе с заместителем премьер-министра Китая Хэ Лифэном провела открытую и эффективную беседу с министром финансов США Скоттом Бессентом и торговым представителем Джеймсоном Гриром.
Стороны обменялись мнениями по вопросам взаимовыгодного экономического сотрудничества и торговли. Кроме того, лидеры Китая и США планируют встретиться в ближайшие дни на саммите Организации экономического сотрудничества Азиатско-Тихоокеанского региона, который пройдет в Южной Корее.
Эксперты оценивают эти переговоры как важный шаг на пути к снижению напряжённости в отношениях между двумя странами. Это соглашение служит укреплению экономических связей между сторонами и созданию новых возможностей в торговой сфере.
Также оно станет важной основой для дальнейшего развития сотрудничества в будущем. Этот процесс является важным шагом, направленным на повышение доверия и сотрудничества между двумя странами.