Yangi Zelandiyada 13 yoshli o‘smir internet orqali sotib olgan magnitlar sabab og‘ir jarrohlik amaliyotiga muhtoj bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
The Guardian nashrining xabar berishicha, bola taxminan 100 dona kuchli neodim magnitni yutib yuborganidan keyin shifokorlar uning ichagidan ularni chiqarish maqsadida operatsiya o‘tkazishgan. To‘rt kun davomida kuchli qorin og‘rig‘idan aziyat chekkan o‘smir Tauranga shifoxonasiga yotqizildi.
Rentgen tekshiruvida magnitlar ichak devorini kesib o‘tganligi va bir necha joyda to‘qima nekrozi yuzaga kelgani aniqlandi. Shifokorlarning ta’kidlashicha, bola yutgan magnitlar yuqori kuchga ega bo‘lib, ichak ichida bir-biriga tortilib, organ devorlariga zarar yetkazgan.
Operatsiya vaqtida jarrohlar ingichka va yo‘g‘on ichakning bir nechta qismidagi o‘lik to‘qimalarni olib tashlashgan. Bolaning hayotini saqlab qolish uchun amaliyot besh soatdan ko‘proq davom etdi.
Qiziqarli jihati shundaki, bunday magnitlar Yangi Zelandiyada 2013-yildan beri sotilishi taqiqlangan. Biroq o‘smir ularni Temu nomli onlayn savdo maydonidan xarid qilgan.
Kompaniya ushbu holat yuzasidan ichki tekshiruv boshlanganini ma’lum qildi. Kompaniya bayonotida aytilishicha, hozirda tekshiruv jarayoni davom etmoqda.
Magnitlarning aynan Temu orqali sotib olingani rasman tasdiqlanmagan, ammo barcha xavfli mahsulotlar ro‘yxati qayta ko‘rib chiqilmoqda. Mutaxassislar bunday holatlar keyinchalik ichak tutilishi, churra va doimiy og‘riqlar kabi jiddiy asoratlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Shu sababli, ota-onalarga kichik bolalar va o‘smirlarning onlayn xaridlariga alohida e’tibor berishni tavsiya qiladilar.

В Новой Зеландии ребенку сделали операцию после проглатывания магнита
В Новой Зеландии 13-летний подросток нуждался в серьезной операции из-за магнитов, купленных им через интернет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания The Guardian, после того как мальчик проглотил около 100 сильных неодимовых магнитов, врачи провели операцию по их удалению из кишечника. Подросток, страдавший от сильной боли в животе в течение четырех дней, был госпитализирован в больницу Таураги.
Рентгеновское обследование показало, что магниты прорезали стенку кишечника и вызвали некроз тканей в нескольких местах. По словам врачей, магниты, обладающие высокой силой, притягивались друг к другу внутри кишечника, повреждая стенки органов.
Во время операции хирурги удалили омертвевшие ткани в нескольких участках тонкой и толстой кишки. Операция длилась более пяти часов, чтобы спасти жизнь ребенка.
Интересно, что продажа таких магнитов в Новой Зеландии запрещена с 2013 года. Однако подросток приобрел их на онлайн-площадке Temu.
Компания сообщила, что по данному инциденту начато внутреннее расследование. В заявлении компании говорится, что процесс проверки продолжается.
Официально не подтверждено, что магниты были куплены именно через Temu, однако перечень всех опасных товаров пересматривается. Специалисты предупреждают, что подобные случаи могут привести к серьезным осложнениям, таким как кишечная непроходимость, язвы и постоянные боли.
Поэтому родителям рекомендуется уделять особое внимание онлайн-покупкам маленьких детей и подростков.