Toshkentda shoqol ushlanib, hayvonot bog‘iga topshiriladi
Toshkent shahar obodonlashtirish boshqarmasi xodimlari poytaxt aholisi orasida shov-shuvga sabab bo‘lgan shoqolni qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yirtqich hayvon Mirzo Ulug‘bek tumanida ushlangan. Hokimiyat tomonidan ma’lum qilinishicha, shoqol sog‘lom holatda bo‘lib, yaqin kunlarda Toshkent hayvonot bog‘iga topshiriladi.
So‘nggi haftalarda ijtimoiy tarmoqlarda shoqolning poytaxt markazidagi turar-joy hududlarida, xususan, Darxon mahallasida erkin harakatlanayotgani haqida foto va videolar tarqaldi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, shoqol odamlarga hujum qilmagan, ammo mushuklarni ovlagan.
Taxminlarga ko‘ra, u och qolgan. Ekologiya boshqarmasi vaziyatni diqqat bilan nazorat qilmoqda.
Idora fuqarolarga yirtqich hayvonga yaqinlashmaslikni va uni ko‘rgan taqdirda favqulodda xizmatlarga zudlik bilan xabar berishni tavsiya etmoqda. Hayvonlarni himoya qiluvchi faollar shoqolning paydo bo‘lishini shahardagi daydi itlarning ommaviy yo‘q qilinishi bilan bog‘lamoqda.
Ularning fikricha, aynan itlar shaharning tabiiy muhitini yovvoyi hayvonlardan himoya qilib kelgan. Faollar shuni ta’kidlaydiki, itlar yo‘qolgach, ularning o‘rnini bo‘rilar, shoqollar va tulkilar egallaydi.
Ushbu holat ekologik muvozanatning buzilishiga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirilmoqda. Shuning uchun mutasaddilar va fuqarolarning xavfsizligi uchun ehtiyot choralarini ko‘rishi muhimdir.

В Ташкенте поймали шакала и передали в зоопарк
Сотрудники управления благоустройства города Ташкента задержали шакала, вызвавшего переполох среди жителей столицы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хищное животное было поймано в Мирзо-Улугбекском районе. По информации властей, шакал находится в здоровом состоянии и в ближайшие дни будет передан ташкентскому зоопарку.
В последние недели в социальных сетях распространялись фото и видео, на которых шакал свободно передвигается по жилым районам центра столицы, в частности, в районе Дархон. По словам свидетелей, шакал не нападал на людей, но охотился на кошек.
По предположениям, он был голоден. Экологическое управление внимательно контролирует ситуацию.
Ведомство рекомендует гражданам не приближаться к хищному животному и при его обнаружении незамедлительно сообщать в экстренные службы. Защитники животных связывают появление шакала с массовым уничтожением дворовых собак в городе.
По их мнению, именно собаки защищали естественную среду города от диких животных. Активисты подчеркивают, что после исчезновения собак их место занимают волки, шакалы и лисы.
Предупреждается, что эта ситуация может привести к нарушению экологического баланса. Поэтому важно, чтобы ответственные лица и граждане приняли меры предосторожности для обеспечения безопасности.