Olmaotada 63 yoshli ayol organlari bilan hayot saqladi
Qozog‘istonning Olmaota shahridagi Markaziy shahar klinik shifoxonasida 63 yoshli ayol donor sifatida bir nechta bemorning hayotini saqlab qoldi, deb xabar berdi mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirligi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayolning yuragi 1988 yilda tug‘ilgan bemorga ko‘chirib o‘tkazildi. Shuningdek, uning jigari 1982 yilda tug‘ilgan bemorga, o‘ng buyragi 1996 yilda tug‘ilgan yigitga va chap buyragi 1966 yilda tug‘ilgan bemorga transplantatsiya qilindi.
Donorning ko‘z shox pardalari esa ikki bemorga — 1983 va 1956 yillarda tug‘ilgan insonlarga ko‘rish qobiliyatini tiklash imkonini berdi. Transplantatsiya jarayonlarini Respublika transplantatsiya markazi tashkil etdi, Olmaotaning yetakchi tibbiyot muassasalari mutaxassislari ishtirok etdi.
Shifokorlar ayolning yoshiga qaramay, uning organlari yaxshi holatda ekanligini va muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotganini ta’kidladi. Bu holat donor yoshining hayotni saqlab qolishda to‘siq emasligini yana bir bor isbotladi.
Markaz vakillari ayolning oilasiga jasoratli qarori uchun minnatdorlik bildirdi va shifokorlar jamoasining hamjihat mehnatini alohida ta’kidladi. Bu voqea organ donorligi ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi va hayot saqlashda donorlarning o‘rni qanchalik muhim ekanligini tasdiqladi.

В Алматы 63-летняя женщина сохранила жизнь с помощью органов
В Центральной городской клинической больнице города Алматы в Казахстане 63-летняя женщина спасла жизни нескольких пациентов в качестве донора, сообщили в Министерстве здравоохранения страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сердце женщины было пересажено пациенту, родившемуся в 1988 году. Также её печень была трансплантирована пациенту, родившемуся в 1982 году, правая почка — молодому человеку, родившемуся в 1996 году, а левая почка — пациенту, родившемуся в 1966 году.
Роговицы глаз донора позволили двум пациентам — родившимся в 1983 и 1956 годах — восстановить зрение. Процедуры трансплантации организовал Республиканский центр трансплантации, в них приняли участие специалисты ведущих медицинских учреждений Алматы.
Врачи подчеркнули, что несмотря на возраст женщины, её органы находились в хорошем состоянии и функционировали успешно. Этот случай вновь доказал, что возраст донора не является препятствием для спасения жизни.
Представители центра выразили благодарность семье женщины за её смелое решение и особо отметили слаженную работу медицинской команды. Это событие вновь подчеркнуло важность донорства органов и подтвердило, насколько значима роль доноров в спасении жизней.