Olmaotada terrorchilik harakatining oldi olindi
Milliy xavfsizlik qo‘mitasi Olmaotada rejalashtirilgan terrorchilik harakatining oldini oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda qo‘mita matbuot xizmati ma’lumot berdi. Jinoyatni xorijdan kelgan besh nafar shaxsdan tashkil topgan terrorchilik guruhi amalga oshirishga urinayotgan vaqtida ushlangan.
Ular hozirda tayyorgarlik bosqichida qo‘lga olingan. Sentyabr va oktyabr oylarida terrorizmni targ‘ib qilishda gumon qilingan sakkiz nafar Qozog‘iston fuqarosi hibsga olindi.
So‘nggi ikki oy ichida terrorchilik va ekstremistik jinoyatlar bo‘yicha olti nafar shaxs sud hukmi bilan jazoga tortildi. Yil boshidan buyon shunday jinoyatlar bo‘yicha jami 89 kishi, jumladan, olti nafar chet el fuqarosi javobgarlikka tortilgan.
Shu yilning sentyabr oyida O‘zbekistonda destruktiv tashkilotlarning 20 nafar tarafdori ustidan sud hukmi o‘qilgan edi. Ushbu shaxslar portlovchi moddalar va zaharli preparatlarning xususiyatlarini o‘rganib, to‘rt nafari Suriyaga terrorchilar safiga qo‘shilish uchun ketishga ulgurgan.

В Алматы предотвращено террористическое нападение
Комитет национальной безопасности предотвратил в Алма-Ате запланированное террористическое действие. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба комитета. Преступление было пресечено в момент попытки осуществления террористической группой, состоящей из пяти лиц, прибывших из-за рубежа.
Они были задержаны на стадии подготовки. В сентябре и октябре были арестованы восемь граждан Казахстана, подозреваемых в пропаганде терроризма.
За последние два месяца шесть лиц были осуждены за террористические и экстремистские преступления. С начала года по таким преступлениям привлечены к ответственности всего 89 человек, в том числе шесть иностранных граждан.
В сентябре этого года в Узбекистане был вынесен приговор 20 сторонникам деструктивных организаций. Эти лица изучали свойства взрывчатых веществ и ядовитых препаратов, четверо из них успели уехать в Сирию для присоединения к террористам.
Органы национальной безопасности регулярно проводят профилактические мероприятия для предотвращения подобных преступлений.