Tramp va Si Jinping Busanda muhim kelishuvga erishdi
AQSh Prezidenti Donald Tramp va Xitoy Raisi Si Jinping o‘rtasida Janubiy Koreyaning Busan shahrida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu uchrashuv ikki davlat rahbarlari o‘rtasida 2019-yildan buyon ilk yuzma-yuz muloqot bo‘lib, Trampning Janubi-Sharqiy Osiyodagi besh kunlik safari yakunida tashkil etildi. Muzokaralar davomida AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo keskinligini kamaytirish, tarif siyosati va strategik hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv Janubiy Koreya harbiy aerodromida bo‘lib o‘tdi va ikki soat davom etdi. Tramp muzokaralar avvalida samarali muloqot bo‘lishiga ishonch bildirdi.
Si Jinping esa ikki davlat o‘rtasidagi ba’zan yuzaga keladigan kelishmovchiliklarni tabiiy hol deb atadi. Muzokaralar davomida Xitoy rahbari ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga tayyor ekanini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar bir-birini samimiy kuzatdi. Muzokaralar tafsilotlari oshkor qilinmagan bo‘lsa-da, ekspertlar bu uchrashuvni ikki davlat munosabatlarida yangi bosqich sifatida baholamoqda.
Muzokaralar fonida jahon fond bozorlari ijobiy reaksiya ko‘rsatdi. Xitoyning birjalari yuqori ko‘rsatkichlarga chiqdi, yuan esa dollarga nisbatan bir yillik maksimumga erishdi.
Bu investorlar orasida savdo keskinligi yumshashi borasidagi ishonchni oshirdi. Tramp Xitoyga nisbatan joriy etilgan ayrim tariflarni kamaytirish niyatini bildirdi.
Evaziga Xitoy AQShda keng tarqalgan sintetik narkotik fentanilning ishlab chiqarilishida qo‘llaniladigan kimyoviy moddalarning eksportini to‘xtatishga rozi bo‘ldi. Shuningdek, TikTok ijtimoiy tarmog‘i bo‘yicha ham kelishuvga yaqinlashilganini ma’lum qildi.
AQSh moliya vazirligi Xitoy delegatsiyasi bilan qo‘shimcha muzokaralar o‘tkazib, noyob yer metallariga nisbatan eksport cheklovlarini kechiktirish masalasini muhokama qilgani xabar qilindi. Bu metallar AQSh texnologiya sohalari uchun muhim hisoblanadi.
Trampning Osiyo safari davomida Xitoyning noyob yer metallari bozoridagi monopoliyasini cheklash asosiy maqsadlardan biri bo‘ldi. U Yaponiya va Janubi-Sharqiy Osiyo davlatlari bilan hamkorlik bitimlari imzoladi.
Vashington ushbu uchrashuvni kelgusidagi muzokaralar uchun ishonchli poydevor sifatida baholamoqda. Mutaxassislar fikricha, agar muzokaralar izchil davom etsa, AQSh va Xitoy o‘rtasidagi savdo munosabatlari yaxshilanib, bu jahon iqtisodiyoti uchun barqarorlik yaratishi mumkin.

Трамп и Си Цзиньпин достигли важного соглашения в Пусане
Президент США Дональд Трамп и председатель КНР Си Цзиньпин провели важную встречу в южнокорейском городе Пусан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта встреча стала первой личной беседой между лидерами двух стран с 2019 года и состоялась в конце пятнадцатидневного визита Трампа по странам Юго-Восточной Азии. В ходе переговоров обсуждалось снижение торговой напряжённости между США и Китаем, тарифная политика и вопросы стратегического сотрудничества.
Встреча прошла на военном аэродроме Южной Кореи и длилась два часа. Трамп перед началом переговоров выразил уверенность в их продуктивности.
Си Цзиньпин назвал возникающие иногда разногласия между двумя странами естественным явлением. В ходе переговоров китайский лидер заявил о готовности укреплять двусторонние отношения.
По итогам встречи стороны тепло попрощались друг с другом. Хотя детали переговоров не разглашаются, эксперты оценивают эту встречу как новый этап в отношениях между двумя странами.
На фоне переговоров мировые фондовые рынки отреагировали положительно. Китайские биржи показали рост, а юань достиг годового максимума по отношению к доллару.
Это повысило уверенность инвесторов в смягчении торговой напряжённости. Трамп выразил намерение снизить некоторые из введённых в отношении Китая тарифов.
Взамен Китай согласился прекратить экспорт химических веществ, используемых для производства синтетического наркотика фентанила, широко распространённого в США. Также было объявлено о приближении к соглашению по социальной сети TikTok.
Министерство финансов США провело дополнительные переговоры с китайской делегацией, обсуждая отсрочку ограничений на экспорт редкоземельных металлов. Эти металлы имеют важное значение для технологических отраслей США.
Ограничение монополии Китая на рынке редкоземельных металлов стало одной из основных целей поездки Трампа по Азии. Он также подписал соглашения о сотрудничестве с Японией и странами Юго-Восточной Азии.
Вашингтон рассматривает эту встречу как надёжную основу для будущих переговоров. По мнению экспертов, при последовательном продолжении переговоров торговые отношения между США и Китаем могут улучшиться, что создаст стабильность для мировой экономики.