Yangi Toshkentda aeroport qurilishi uchun yer ajratildi
Ushbu loyiha Yangi Toshkent loyihasi doirasida amalga oshiriladi. Ma’lum qilinishicha, aeroport Qibray va O‘rtachirchiq tumanlari oralig‘idagi hududda barpo etiladi.
Qurilish ishlari davomida ayrim fuqarolarning uy-joylari va boshqa bino-inshootlari buzilishi kutilmoqda. Aeroport qurilishi uchun O‘rtachirchiq tumanidagi "Xalqobod" va "Yangiyo‘l" mahallalari hududlari ajratilgan.
Shu munosabat bilan tumanning hokimi aholi bilan uchrashuv o‘tkazdi. Uchrashuv davomida fuqarolarga ularning mulklari buzilishi holatida kompensatsiya qanday tartibda to‘lanishi haqida batafsil tushuntirish berildi.
Loyiha doirasida davlat tomonidan mulkdorlarning huquqlari himoya qilinishi va ularga tegishli mablag‘lar qonunchilikka muvofiq to‘lab berilishi ta’minlanadi. Hokimlik vakillari bu jarayon shaffof va adolatli amalga oshirilishini ta’kidlashdi.

В Новом Ташкенте выделена земля для строительства аэропорта
Данный проект реализуется в рамках проекта Новый Ташкент. Сообщается, что аэропорт будет построен на территории между районами Кибрай и Уртачирчик.
В ходе строительных работ ожидается снос некоторых жилых домов и других зданий граждан. Для строительства аэропорта выделены территории махаллей "Халкабад" и "Янгийул" в Уртачирчикском районе.
В связи с этим хоким района провел встречу с населением. Во время встречи гражданам подробно разъяснили порядок выплаты компенсаций в случае сноса их имущества.
В рамках проекта государство обеспечит защиту прав собственников и выплату им соответствующих средств в соответствии с законодательством. Представители хокимията подчеркнули, что этот процесс будет проходить прозрачно и справедливо.