Luvr muzeyidan o‘g‘irlik: yana 5 kishi qo‘lga olindi
Fransiya politsiyasi Luvr muzeyidagi Apollon galereyasidan 102 million dollarlik xazinani o‘g‘irlashda gumon qilingan yana besh kishini qo‘lga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar berdi. Parij prokurori Lor Bekkuoning ma’lum qilishicha, gumonlanuvchilar chorshanba kuni kechqurun Parij va uning shimoliy hududlarida o‘tkazilgan reydlar davomida hibsga olingan.
Ulardan birining jinoyat joyida qoldirilgan DNK izlari orqali aniqlangani aytilmoqda. Biroq hozircha barcha gumonlanuvchilarning jinoyatga aloqadorligi to‘liq tasdiqlanmagan.
Tergov davomida ular tomonidan ishlatilgan telefonlar va boshqa buyumlar tahlil qilinmoqda. Ushbu ashyolar tergovchilarga gumonlanuvchilarning shifrlangan xabarlarini tekshirish imkonini bergan.
Shuningdek, madaniy boyliklarning noqonuniy aylanmasiga qarshi maxsus politsiya bo‘linmasi qora bozorda o‘g‘irlangan artefaktlarni izlash ishlarini olib bormoqda. Prokurorning so‘zlariga ko‘ra, bunday qimmatbaho buyumlar ba’zan pul yuvish yoki uyushgan jinoyatchilik faoliyatida ishlatilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, 19-oktyabr kuni ertalab kapyushon kiygan to‘rt nafar shaxs muzey ish vaqtida Apollon galereyasiga bostirib kirib, qimmatbaho artefaktlarni o‘g‘irlab, qochib ketgan edi. Ushbu hodisa muzey xavfsizlik tizimidagi jiddiy kamchiliklarni ko‘rsatib berdi va butun dunyoda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.

Кража из музея Лувр: еще 5 человек задержаны
Полиция Франции задержала еще пятерых подозреваемых в краже сокровищ на сумму 102 миллиона долларов из галереи Аполлона в Лувре. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство Reuters. По словам прокурора Парижа Лора Беккуана, подозреваемые были арестованы в среду вечером в ходе рейдов в Париже и его северных пригородах.
Сообщается, что одного из них удалось идентифицировать по следам ДНК, оставленным на месте преступления. Однако пока не подтверждена полная причастность всех подозреваемых к преступлению.
В ходе расследования анализируются телефоны и другие предметы, использованные ими. Эти материалы позволили следователям проверить зашифрованные сообщения подозреваемых.
Кроме того, специальное полицейское подразделение по борьбе с незаконным оборотом культурных ценностей ведет поиск украденных артефактов на черном рынке. По словам прокурора, такие ценные предметы иногда могут использоваться для отмывания денег или в деятельности организованной преступности.
Напомним, что утром 19 октября четверо человек в капюшонах ворвались в галерею Аполлона во время работы музея, украли ценные артефакты и скрылись. Этот инцидент выявил серьезные недостатки в системе безопасности музея и вызвал большой резонанс по всему миру.