Qozog‘istonda sobiq amaldor Yerjan Babaqumarov o‘ldirildi
Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida davlat arbobi va prezidentning sobiq maslahatchisi Yerjan Babaqumarov kaltaklanib, hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 56 yoshli sobiq amaldor 29-oktyabr kuni kechasi boshiga va tanasiga yetkazilgan og‘ir jarohatlar oqibatida vafot etgan. Politsiya bergan xabarga ko‘ra, ushbu fojia ikki erkak o‘rtasidagi janjal natijasida sodir bo‘lgan.
Hozirda gumonlanuvchi hibsga olingan va vaqtinchalik saqlash izolyatoriga joylashtirilgan. Tergov jarayoni davom etmoqda, jinoyat sabablarini aniqlash maqsadida holatning barcha tafsilotlari o‘rganilmoqda.
Yerjan Babaqumarov 1969-yil 2-mart kuni Taldiqo‘rg‘on viloyatida tug‘ilgan. U siyosiy fanlar nomzodi bo‘lib, Qozog‘iston davlat boshqaruvida bir qator mas’ul lavozimlarda faoliyat yuritgan.
Babaqumarov 1996-yildan boshlab Prezident Administratsiyasi, Bosh vazir devoni va Markaziy kommunikatsiyalar xizmatida ishlagan. Shuningdek, 2019–2022-yillar oralig‘ida Olmaota shahar hokimi o‘rinbosari sifatida faoliyat olib borgan.
Ayni paytda Ostona politsiyasi qotillik yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atgan. Mutaxassislar bu voqea mamlakat siyosiy doiralarida katta rezonans keltirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

В Казахстане убит бывший чиновник Ержан Бабакумаров
В столице Казахстана Астане государственный деятель и бывший советник президента Ержан Бабакумаров был избит до смерти. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, 56-летний бывший чиновник скончался в ночь на 29 октября от тяжелых травм головы и тела. По информации полиции, трагедия произошла в результате конфликта между двумя мужчинами.
В настоящее время подозреваемый задержан и помещен в изолятор временного содержания. Следствие продолжается, все детали инцидента изучаются с целью выяснения причин преступления.
Ержан Бабакумаров родился 2 марта 1969 года в Талдыкорганской области. Он кандидат политических наук и занимал ряд ответственных должностей в государственном управлении Казахстана.
С 1996 года Бабакумаров работал в Администрации Президента, Канцелярии Премьер-министра и Службе центральных коммуникаций. Также в период с 2019 по 2022 год он занимал должность заместителя акима города Алматы.
В настоящее время полиция Астаны возбудила уголовное дело по факту убийства. Эксперты отмечают, что это событие может вызвать большой резонанс в политических кругах страны.