Ayollarning mustaqilligi tug‘ilish darajasiga ta’sir qilmoqda
Iqtisodiyot bo‘yicha Nobel mukofoti sohibi Klaudiya Goldinning yangi tadqiqotiga ko‘ra, dunyoda tug‘ilish darajasining pasayishi ayollarning mustaqilligi bilan bog‘liq. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqotda aytilishicha, bugungi kunda ko‘plab ayollar turmush qurmasdan yoki davlat yordamisiz ham o‘z hayotini mustaqil tashkil qilmoqda. Bu esa demografik ko‘rsatkichlarga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda.
Olimning fikricha, ayollarning ta’lim olish, kasb tanlash va reproduktiv salohiyatni boshqarish imkoniyatlari kengaygani natijasida tug‘ilish darajasi pasaygan. Iqtisodiy o‘sish avvalgidek aholi sonining ko‘payishiga olib kelmayapti.
Masalan, Shvetsiya va AQShda tug‘ilish darajasi nisbatan yuqori bo‘lsa, Gretsiya va Janubiy Koreyada bu ko‘rsatkich ancha past. Bugungi kunda dunyo davlatlarining yarmidan ko‘pida tug‘ilish koeffitsiyenti 2,1 darajadan past bo‘lib, bu aholining tabiiy yangilanishi uchun yetarli emas.
Qizig‘i, ushbu davlatlarda dunyo aholisining qariyb ikki uch qismi yashaydi. Goldinning so‘zlariga ko‘ra, asosiy muammolardan biri — erkak va ayollar o‘rtasidagi rollar bo‘yicha kutilmalar nomutanosibligidir.
Ayollar tenglikni istasa-da, jamiyatda hali ham an’anaviy qarashlar kuchli. Bu holat ayniqsa Yaponiya, Koreya, Italiya va Ispaniyada yaqqol namoyon bo‘ladi.
Tadqiqotda AQShdagi o‘zgarishlar 1970-yillarda boshlanganiga e’tibor qaratiladi. Masalan, 1950 yilda tug‘ilgan va oliy ma’lumotga ega ayollar orasida o‘rtacha farzandlar soni 1,64 gacha kamaygan.
Goldinning fikricha, bu jarayonning ildizi davlatning bolalarni parvarish qilish bo‘yicha yetarli yordam ko‘rsatmasligida. Agar bunday qo‘llab-quvvatlash tizimi yaxshilansa, ayollar nafaqat ish bozorida faol bo‘lar edi, balki oilada ham barqarorlik va tenglik ta’minlanardi.

Независимость женщин влияет на уровень рождаемости
По данным нового исследования лауреата Нобелевской премии по экономике Клаудии Голдинг, снижение уровня рождаемости в мире связано с независимостью женщин. Об этом сообщает Zamin.uz.
В исследовании говорится, что сегодня многие женщины организуют свою жизнь самостоятельно, не вступая в брак и не получая государственной поддержки. Это напрямую влияет на демографические показатели.
По мнению ученого, расширение возможностей женщин в получении образования, выборе профессии и управлении репродуктивным потенциалом привело к снижению уровня рождаемости. Экономический рост уже не приводит к увеличению численности населения, как раньше.
Например, в Швеции и США уровень рождаемости относительно высок, тогда как в Греции и Южной Корее этот показатель значительно ниже. Сегодня в более чем половине стран мира коэффициент рождаемости ниже 2,1, что недостаточно для естественного обновления населения.
Интересно, что в этих странах прожит почти две трети населения мира. По словам Голдинг, одной из основных проблем является несоответствие ожиданий относительно ролей мужчин и женщин.
Хотя женщины стремятся к равенству, в обществе по-прежнему сильны традиционные взгляды. Эта ситуация особенно ярко проявляется в Японии, Корее, Италии и Испании.
В исследовании отмечается, что изменения в США начались в 1970-х годах. Например, среди женщин, родившихся в 1950 году и имеющих высшее образование, среднее количество детей снизилось до 1,64.
По мнению Голдинг, корень этого процесса заключается в недостаточной государственной поддержке по уходу за детьми. Если такая система поддержки будет улучшена, женщины не только будут активны на рынке труда, но и в семье будет обеспечена стабильность и равенство.