AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Pentagonni yadro qurollarini sinovdan o‘tkazishni tezkorlik bilan qayta boshlashga undovchi ko‘rsatma berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror "Truth Social" ijtimoiy tarmog‘ida e’lon qilinib, mamlakatning uzoq yillik qurol nazorati siyosatidan voz kechish belgisi sifatida baholandi. Tramp o‘z bayonotida AQSh dunyodagi eng katta yadro arsenaliga ega ekanini ta’kidlab, ushbu qurollar uning birinchi prezidentlik muddati davomida to‘liq modernizatsiyadan o‘tkazilganini qayd etdi.
"Bu ishni amalga oshirish juda murakkab edi, ammo boshqa yo‘l qolmadi", — dedi u. Trampning fikriga ko‘ra, bu qaror boshqa yadro qudratlari tomonidan olib borilayotgan faoliyatga javoban qabul qilingan.
"Yadro dasturlarini rivojlantirayotgan davlatlar borligini hisobga olib, men Mudofaa vazirligiga yadro qurollarini sinovdan o‘tkazishni boshlashni buyurdim. Bu jarayon darhol boshlanadi", — deyiladi bayonotda.
Tramp, shuningdek, dunyodagi yadro qudratlari haqida gapirar ekan, Rossiyani ikkinchi, Xitoyni esa ancha orqada ekanini, biroq Xitoy besh yil ichida AQShni quvib yetishi mumkinligini aytib o‘tdi. Ushbu bayonot AQShning 1992-yildan beri davom etib kelayotgan yadro sinovlarini to‘xtatish siyosatidan voz kechishini anglatadi.
Xalqaro kuzatuvchilar va Reuters axborot agentligi hozircha qanday turdagi sinovlar o‘tkazilishi rejalashtirilayotganini aniq ma’lum qilmagan. Ikki asosiy variant ko‘rib chiqilmoqda: yadro portlash sinovlari yoki yadro kallaklarini tashishga qodir raketa tizimlarining parvoz sinovlari.
Trampning bu qarori Xitoy rahbari Si Szinpin bilan Janubiy Koreyada uchrashuvdan oldin e’lon qilingan bo‘lib, unga qo‘shimcha geosiyosiy ahamiyat yuklamoqda. Prezident administratsiyasi sinovlarning joylashuvi va jadvali bo‘yicha batafsil ma’lumotlarni keyinchalik e’lon qilishini bildirdi.

Трамп распорядился возобновить ядерные испытания в США
Бывший президент США Дональд Трамп дал указание Пентагону срочно возобновить испытания ядерного оружия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было объявлено в социальной сети "Truth Social" и оценено как знак отказа от многолетней политики контроля над вооружениями страны. В своем заявлении Трамп подчеркнул, что США обладают крупнейшим в мире ядерным арсеналом, который был полностью модернизирован в течение его первого президентского срока.
"Это было очень сложно сделать, но другого выхода не осталось", — сказал он. По мнению Трампа, это решение принято в ответ на действия других ядерных держав.
"Учитывая, что есть страны, развивающие ядерные программы, я приказал Министерству обороны начать испытания ядерного оружия. Этот процесс начнется немедленно", — говорится в заявлении.
Трамп также отметил, говоря о мировых ядерных державах, что Россия занимает второе место, Китай значительно отстает, однако Китай может догнать США в течение пяти лет. Это заявление означает отказ США от политики прекращения ядерных испытаний, которая действует с 1992 года.
Международные наблюдатели и информационное агентство Reuters пока не сообщили, какие именно виды испытаний планируются. Рассматриваются два основных варианта: испытания ядерных взрывов или испытания полета ракетных систем, способных нести ядерные боеголовки.
Решение Трампа было объявлено перед встречей с лидером Китая Си Цзиньпином в Южной Корее, что придает ему дополнительное геополитическое значение. Администрация президента заявила, что подробная информация о месте и графике испытаний будет опубликована позже.