AQSh prezidenti Donald Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduroga qarshi harbiy operatsiya boshlash ehtimoli haqida xavotir bildirgani haqida *The Wall Street Journal* xabar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrning ma'lumotiga ko‘ra, Oq uy rahbari kuch ishlatish orqali hokimiyatni o‘zgartirish natijasiga shubha qilmoqda. Shu sababli u sanksiyalar va narkokartellarga qarshi operatsiyalar orqali bosimni oshirishni afzal ko‘rmoqda.
Oq uyga uch xil ssenariy taqdim etilgan: iqtisodiy choralar ko‘rish, harbiy ob’ektlarga aniq havo zarbalarini amalga oshirish yoki boshqa strategik choralarni qo‘llash. Biroq, manbalarga ko‘ra, Tramp bevosita harbiy aralashuvdan voz kechib, bosqichma-bosqich bosimni oshirish yo‘lini tanlamoqda.
U avvalgi rejimlarni o‘zgartirishga qaratilgan muvaffaqiyatsiz urinishlar takrorlanishidan xavotirda. Shu bilan birga, Pentagon Karib dengizi mintaqasiga o‘z harbiy kuchlarini, jumladan, USS Gerald R.
Ford aviatashuvchisini joylashtirishni davom ettirmoqda. Vashingtonda bu harakatlar kuch namoyishi sifatida baholanmoqda va jangovar harakatlarga tayyorgarlik sifatida ko‘rilmayapti.

Трамп отказался от военного вмешательства в Венесуэлу
Президент США Дональд Трамп выразил обеспокоенность возможностью начала военной операции против президента Венесуэлы Николаса Мадуро, сообщает *The Wall Street Journal*. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания, глава Белого дома сомневается в успехе смены власти с помощью применения силы. Поэтому он предпочитает усилить давление через санкции и операции против наркокартелей.
Белому дому были представлены три сценария: экономические меры, точечные авиаудары по военным объектам или применение других стратегических мер. Однако, по данным источников, Трамп напрямую отказался от военного вмешательства и выбрал постепенное усиление давления.
Он опасается повторения неудачных попыток смены режимов в прошлом. В то же время Пентагон продолжает размещать свои военные силы в Карибском регионе, включая авианосец USS Gerald R.
Ford. В Вашингтоне эти действия рассматриваются как демонстрация силы, а не подготовка к боевым действиям.