Dunyo o‘rmonlari iqlim o‘zgarishidan jiddiy zarar ko‘rmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, iqlim o‘zgarishi natijasida dunyo o‘rmonlari jiddiy xavf ostida qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropa, Shimoliy Amerika, Kavkaz va Markaziy Osiyoda jami 1,76 milliard gektar o‘rmon mavjud bo‘lib, bu dunyo bo‘yicha o‘rmonlarning qariyb 40 foizini tashkil etadi. Ammo hozirgi vaqtda global miqyosda salbiy jarayonlar kuzatilmoqda.
Har yili dunyo bo‘yicha taxminan 10,9 million gektar o‘rmon yo‘qolmoqda. Bunga qurg‘oqchilik, yuqori harorat, namlikning kamayishi va zararkunandalar ko‘payishi asosiy sabab sifatida ko‘rsatilmoqda.
2021-yilda o‘rmon yong‘inlari natijasida 12,6 million gektar o‘rmon yo‘q qilingan. Shuningdek, yana 73 million gektar o‘rmon hasharotlar va kasalliklar ta’sirida zarar ko‘rgan.
Mutaxassislar ushbu jarayon davom etsa, o‘rmonlar uglerod yutuvchi manba sifatida emas, balki aksincha, uglerod chiqaruvchi omilga aylanish xavfi borligini ta’kidlamoqda. BMT yetakchi davlatlarga murojaat qilib, o‘rmonlarni himoya qilish, yong‘inlarning oldini olish va tiklash dasturlarini kuchaytirishga chaqirmoqda.

Мировые леса серьезно страдают от изменения климата
По данным Организации Объединенных Наций, леса мира находятся под серьезной угрозой из-за изменения климата. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Европе, Северной Америке, Кавказе и Центральной Азии насчитывается в общей сложности 1,76 миллиарда гектаров лесов, что составляет около 40 процентов всех лесов мира. Однако в настоящее время наблюдаются негативные процессы в глобальном масштабе.
Ежегодно в мире исчезает примерно 10,9 миллиона гектаров лесов. Основными причинами этого являются засуха, высокая температура, снижение влажности и увеличение численности вредителей.
В 2021 году в результате лесных пожаров было уничтожено 12,6 миллиона гектаров лесов. Кроме того, еще 73 миллиона гектаров лесов пострадали от воздействия насекомых и болезней.
Специалисты подчеркивают, что если этот процесс продолжится, леса могут перестать быть источником поглощения углерода и, наоборот, превратиться в фактор его выброса. ООН обращается к ведущим странам с призывом усилить программы по защите лесов, предотвращению пожаров и их восстановлению.