Rossiyaning Sverdlovsk viloyatida 19 yoshli O‘zbekiston fuqarosi N.M. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
ustidan sud jarayoni yakunlandi. Bu haqda "RIA Novosti" axborot agentligi xabar berdi.
Hodisa joriy yilning 28-iyun kuni Sredneuralsk shahrida sodir bo‘lgan. Ma’lum bo‘lishicha, yigit Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lganlar xotirasiga bag‘ishlangan Memorial majmuasining poydevoriga chiqib, Abadiy olovdan sigaret yoqishga uringan.
Ushbu harakat jamiyatda norozilik uyg‘otgan va sudga qadar yetib borgan. Sud majlisida ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan olgani sababli ish soddalashtirilgan tartibda ko‘rib chiqilgan.
Sud N.M.ning harakatlarini Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 354.1-moddasi 3-qismi bo‘yicha jinoyat deb baholadi. Ushbu modda Rossiya harbiy sharaf ramzlarini tahqirlash va Vatan himoyachilari xotirasini haqorat qilish orqali natsizmni targ‘ib qilish sifatida ko‘riladi.

Парень, который зажег сигарету от вечного огня, был наказан
В Свердловской области России завершился судебный процесс над 19-летним гражданином Узбекистана Н.М. Об этом сообщает Zamin.uz.
Судебное разбирательство завершилось. Об этом сообщает информационное агентство "РИА Новости".
Инцидент произошёл 28 июня текущего года в городе Среднеуральск. Как стало известно, молодой человек взобрался на основание Мемориального комплекса, посвящённого памяти погибших во Второй мировой войне, и попытался зажечь сигарету от Вечного огня.
Это действие вызвало общественное возмущение и дошло до суда. На судебном заседании обвиняемый полностью признал свою вину, поэтому дело рассматривалось в упрощённом порядке.
Суд признал действия Н.М. преступлением по части 3 статьи 354.1 Уголовного кодекса Российской Федерации. Эта статья рассматривает оскорбление символов воинской славы России и унижение памяти защитников Отечества как пропаганду нацизма.
В результате судебного решения молодому человеку назначено наказание в виде 320 часов обязательных общественных работ.