Rossiyaliklar uchun Shengen vizasi qoidalari o‘zgardi
Yevropa Ittifoqi (YEI) Rossiya fuqarolari uchun Shengen vizasi olish qoidalarini o‘zgartirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda rossiyalik fuqarolarga ko‘p martalik viza berilmaydi. Ular har bir safar uchun alohida bir martalik viza olishlari talab qilinadi.
Mazkur qaror Yevropa Ittifoqi tomonidan Rossiya bilan avval amal qilgan vizaviy kelishuvni bekor qilish va xavfsizlik choralarini kuchaytirish maqsadida qabul qilingan. Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarish Rossiya fuqarolarining Yevropaga sayohatini ancha murakkablashtiradi.
Chunki endi har bir safar uchun alohida hujjatlarni yig‘ib topshirish va konsullik yig‘imini to‘lash zarur bo‘ladi. Bungacha Rossiya fuqarolari bir yildan besh yilgacha amal qiladigan ko‘p martalik Shengen vizalarini olish imkoniyatiga ega edi.
Yangi tartibga ko‘ra, ular YEI mamlakatlariga har safar kirish uchun alohida murojaat qilishlari shart. Yevropa Ittifoqi vakillarining ta’kidlashicha, ushbu chora xavfsizlikni ta’minlash va Rossiya bilan hozirgi siyosiy munosabatlarni inobatga olgan holda joriy etilgan.

Правила получения шенгенской визы для россиян изменились
Европейский союз (ЕС) изменил правила получения шенгенской визы для граждан России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь гражданам России не будут выдавать многократные визы. Им потребуется получать отдельную однократную визу для каждой поездки.
Это решение принято Европейским союзом с целью отмены ранее действовавшего визового соглашения с Россией и усиления мер безопасности. По мнению экспертов, эти изменения значительно усложнят путешествия российских граждан в Европу.
Потому что теперь для каждой поездки необходимо будет собирать отдельные документы и оплачивать консульский сбор. Ранее граждане России могли получать многократные шенгенские визы сроком от одного до пяти лет.
Согласно новым правилам, им придется подавать отдельные заявления для каждого въезда в страны ЕС. Представители Европейского союза подчеркивают, что эта мера введена для обеспечения безопасности и с учетом текущих политических отношений с Россией.