Didal muzligi tog‘dan ajralib, xavf tug‘dirdi
Bu haqda mamlakat Gidrometeorologiya agentligi xabar berdi. Mutaxassislarning ma’lum qilishicha, ajralib tushgan muz bo‘lagi 1,5 kilometr uzunlikda, 200 metr kenglikda va 50 metrgacha balandlikda bo‘lgan.
Ushbu hodisa asosan so‘nggi haftalarda havo harorati ko‘tarilishi bilan bog‘liq ekani ta’kidlanmoqda. Olimlar muzlik hali ham beqaror holatda ekanini ma’lum qilishdi.
Bu esa yaqin hududlarda ko‘chki va sel xavfini oshirish ehtimolini kuchaytiradi. Tojikiston hududining 93 foizini tog‘lar tashkil qiladi.
Mamlakatda joylashgan 14 mingga yaqin muzlik Markaziy Osiyo suv resurslari uchun muhim ahamiyatga ega. Shunday ekan, Didal kabi yirik muzliklardagi o‘zgarishlar butun mintaqadagi ekologik barqarorlikka jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Ледник Дидал откололся от горы, создав опасность
Большая часть ледника Дидал, расположенного в районе Таджикобад Таджикистана, откололась от горы и сдвинулась примерно на 5 километров вниз. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Агентство гидрометеорологии страны. По данным специалистов, отколовшийся ледяной массив имел длину 1,5 километра, ширину 200 метров и высоту до 50 метров.
Отмечается, что это событие в основном связано с повышением температуры воздуха в последние недели. Ученые сообщили, что ледник по-прежнему находится в нестабильном состоянии.
Это увеличивает вероятность схода оползней и селевых потоков в близлежащих районах. Горы занимают 93 процента территории Таджикистана.
Около 14 тысяч ледников, расположенных в стране, имеют важное значение для водных ресурсов Центральной Азии. Таким образом, изменения в крупных ледниках, таких как Дидал, могут серьезно повлиять на экологическую устойчивость всего региона.