O‘zbekistonda chiqindi suvlarni tozalash inshooti quriladi
O‘zbekistonda ekologiya va suv resurslarini muhofaza qilish bo‘yicha yangi loyiha amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xitoyning Qingyan Environmental Technology kompaniyasi mamlakatimizda sutkasiga 40 ming kub metr chiqindi suvni tozalash quvvatiga ega zamonaviy inshoot qurishni rejalashtirgan. Loyiha doirasida havo filtratsiya tizimlari va zamonaviy tozalash uskunalari o‘rnatiladi.
To‘rt bosqichli texnologik jarayon asosida ishlaydigan tizim sanoat zonalari va bo‘yoq ishlab chiqarish korxonalaridan keluvchi chiqindi suvlarni qayta ishlash imkonini yaratadi. Ushbu inshoot Yevropa ekologik standartlariga to‘liq javob beradi.
Tozalangan suvning kamida 60 foizi qayta foydalanishga yo‘naltiriladi. Shuningdek, tozalash jarayonida hosil bo‘ladigan shlam maxsus quritish tizimi orqali qayta ishlanib, elektr energiyasi ishlab chiqarishda qo‘llaniladi.
Mazkur loyiha davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida amalga oshiriladi. Xitoylik investorlar inshootni 15 yil davomida boshqarish va texnik xizmat ko‘rsatish majburiyatini o‘z zimmasiga oladi.
Bir kub metr suvni tozalashning narxi taxminan 1–1,2 dollarni tashkil etadi. Qurilish ishlari 8 oy ichida yakunlanishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, Andijon viloyatining Buloqboshi tumanida O‘zbekiston va Xitoy hamkorligida qiymati 350 million dollarlik yirik sanoat majmuasi qurilishi boshlangan. Ushbu loyihada polipropilen qoplar, beton mahsulotlari va yo‘lak plitkalari ishlab chiqarish korxonalari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Farg‘ona shahrida Xitoy kompaniyasi tomonidan qiymati 141 million dollarlik chiqindi yoqish zavodi qurilishi boshlangani ma’lum qilindi. Bu kabi loyihalar O‘zbekistonda ekologik barqarorlikni ta’minlash va qayta ishlash sohasidagi muhim qadamlar sifatida e’tirof etilmoqda.

В Узбекистане будет построено сооружение для очистки сточных вод
В Узбекистане реализуется новый проект по охране экологии и водных ресурсов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Китайская компания Qingyan Environmental Technology планирует построить в нашей стране современное предприятие с мощностью очистки сточных вод до 40 тысяч кубометров в сутки. В рамках проекта будут установлены системы фильтрации воздуха и современное очистное оборудование.
Система, работающая на основе четырехэтапного технологического процесса, позволит перерабатывать сточные воды из промышленных зон и предприятий по производству красок. Это предприятие полностью соответствует европейским экологическим стандартам.
Не менее 60 процентов очищенной воды будет направлено на повторное использование. Кроме того, осадок, образующийся в процессе очистки, будет перерабатываться с помощью специальной системы сушки и использоваться для производства электроэнергии.
Данный проект реализуется на основе государственно-частного партнерства. Китайские инвесторы берут на себя обязательства по управлению и техническому обслуживанию предприятия в течение 15 лет.
Стоимость очистки одного кубического метра воды составляет примерно 1–1,2 доллара. Ожидается, что строительные работы будут завершены в течение 8 месяцев.
Кроме того, в Буларбошском районе Андижанской области начато строительство крупного промышленного комплекса стоимостью 350 миллионов долларов в сотрудничестве между Узбекистаном и Китаем. В рамках этого проекта планируется создание предприятий по производству полипропиленовых мешков, бетонных изделий и тротуарной плитки.
Также сообщается о начале строительства завода по сжиганию отходов стоимостью 141 миллион долларов китайской компанией в городе Фергана. Такие проекты признаются важными шагами для обеспечения экологической устойчивости и развития переработки в Узбекистане.