Turkiyada zavoddagi portlashda 6 kishi halok bo‘ldi
Turkiyaning g‘arbiy qismida joylashgan Manisa viloyatida atir va kosmetika mahsulotlari ishlab chiqaruvchi zavodda kuchli portlash yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu hodisa oqibatida kamida olti kishi halok bo‘lgan. Portlashdan so‘ng korxona hududida yong‘in kelib chiqqan.
Fojea ish vaqti sodir bo‘lgani bois zavoddagi qator sexlar butunlay vayron bo‘lgan. Yong‘inni o‘chirish davomida halok bo‘lgan ishchilarning jasadlari topilgan.
Hozirda favqulodda vaziyatlar xizmati va politsiya xodimlari voqea joyida ish olib bormoqda. Qidiruv-qutqaruv ishlari kuchaytirilgan tartibda davom etmoqda.
Hudud xavfsizlik maqsadida to‘liq yopilgan. Portlash natijasida atrofdagi uylar va boshqa ishlab chiqarish ob’ektlariga ham zarar yetgani ma’lum qilindi.
Hozircha zarar miqdori va portlashning aniq sabablari o‘rganilmoqda. Dastlabki taxminlarga ko‘ra, fojea ishlab chiqarish jarayonida yuz bergan kimyoviy reaksiya yoki zavod uskunalaridagi texnik nosozlik sababli sodir bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Manisa hokimligi halok bo‘lganlarning oilalariga chuqur hamdardlik bildirib, zavod faoliyati vaqtincha to‘xtatilganini e’lon qildi. Ushbu hodisa Turkiya jamoatchiligida katta tashvish uyg‘otdi.

В Турции при взрыве на заводе погибли 6 человек
В провинции Маниса на западе Турции произошёл мощный взрыв на заводе по производству духов и косметики. Об этом сообщает Zamin.uz.
По предварительным данным, в результате инцидента погибло не менее шести человек. После взрыва на территории предприятия возник пожар.
Трагедия произошла во время рабочего времени, поэтому несколько цехов завода были полностью разрушены. Во время тушения пожара были обнаружены тела погибших работников.
В настоящее время сотрудники службы чрезвычайных ситуаций и полиции работают на месте происшествия. Поисково-спасательные работы продолжаются в усиленном режиме.
Территория полностью закрыта в целях безопасности. Сообщается, что в результате взрыва пострадали также расположенные рядом жилые дома и другие производственные объекты.
Вред и точные причины взрыва пока изучаются. По предварительным предположениям, трагедия могла произойти из-за химической реакции в производственном процессе или технической неисправности оборудования завода.
Власти Манисы выразили глубокие соболезнования семьям погибших и объявили о временной приостановке деятельности завода. Этот инцидент вызвал большую обеспокоенность в турецком обществе.