Rossiya hujumlari: Ukraina energetika tizimi zarar ko‘rdi
Ukraina rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya tungi hujumlarda dronlar va raketalar yordamida Rivne yadro elektr stansiyasiga quvvat yetkazuvchi transformator punktlarini nishonga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujumlar oqibatida yetti kishi halok bo‘ldi, ayrim turar joy binolariga ham zarar yetkazildi. Dnipro shahrida dronlar turar joy binosiga zarba berdi, natijada uch kishi halok bo‘ldi va 12 kishi jarohatlandi.
Zaporijjiya viloyatida uch kishi, Xarkiv viloyatida esa bir kishi halok bo‘ldi. Shu bilan birga, Kiyev, Poltava va Xarkiv viloyatlarida elektr ta’minoti uzilib, minglab odamlar elektr va suv ta’minotisiz qoldi.
Ukraina energetika vaziri Svitlana Grinchuk tarmoq barqarorlashtirilganini ta’kidladi, ammo kelgusida qo‘shimcha uzilishlar bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Tsentrenergo kompaniyasi ushbu hujumlarni 2022-yildan beri yuz bergan eng katta zarar sifatida baholab, Kiyev va Xarkivdagi zavodlar faoliyatini vaqtincha to‘xtatdi.

Атаки России: энергетическая система Украины пострадала
По данным украинских официальных лиц, Россия в ночных атаках с помощью дронов и ракет нанесла удары по трансформаторным пунктам, обеспечивающим энергией Ровенскую атомную электростанцию. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этих атак погибло семь человек, также повреждены некоторые жилые здания. В городе Днепр дроны нанесли удар по жилому дому, в результате чего погибли три человека и 12 получили ранения.
В Запорожской области погибло три человека, в Харьковской области — один человек. Кроме того, в Киевской, Полтавской и Харьковской областях произошло отключение электроэнергии, из-за чего тысячи людей остались без электричества и водоснабжения.
Министр энергетики Украины Светлана Гринчук подчеркнула, что сеть стабилизирована, однако предупредила о возможных дополнительных отключениях в будущем. Компания «Центрэнерго» оценила эти атаки как самый крупный ущерб с 2022 года и временно приостановила работу заводов в Киеве и Харькове.
Президент Украины Владимир Зеленский потребовал усилить санкции против России. По его словам, каждая атака на энергетическую инфраструктуру направлена на усложнение жизни обычных людей, и необходимо ввести санкции против энергетических ресурсов России.