Moskvaliklar uy hayvonlariga noodatiy laqablar qo‘yishmoqda
Poytaxt veterinariya klinikalari tomonidan uy hayvonlariga berilgan eng kam uchraydigan va qiziqarli laqablar ro‘yxati tuzildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ro‘yxatga ko‘ra, 2025 yil oktyabr oyida Moskva shahridagi davlat veterinariya klinikalariga Stepashka, Persey, Napoleon, Paskal, Bambulya, Vasilek va Vitalik kabi laqabli mushuklar olib kelingan. Bu haqda shahar veterinariya qo‘mitasi ma’lumotiga tayanib TASS xabar berdi.
Ro‘yxatda ekzotik nomlar ham o‘rin olgan. Masalan, Delorian, Zimbabve, Lakshmi va Obsidian kabi nomlar e’tiborni tortgan.
Shuningdek, kulgili laqablar orasida Puzirik, Pufik va Uslada alohida ajralib turgan. Uy hayvonlari uchun g‘aroyib va zamonaviy laqablar tanlagan it egalari ham ijodkorlik namoyish etgan.
Masalan, Bitkoin, Maybax, Baunti va Zevs kabi ismlar mashhur bo‘lgan. Bundan tashqari, Tango, Tigrana va Sumrak kabi noodatiy ismlar ham ro‘yxatdan joy olgan.

Москвичи дают своим домашним животным необычные клички
Столичные ветеринарные клиники составили список самых редких и интересных кличек, данных домашним животным. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому списку, в октябре 2025 года в государственные ветеринарные клиники Москвы были привезены кошки с кличками Степашка, Персей, Наполеон, Паскаль, Бамбуля, Василек и Виталик. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на данные городской ветеринарной комиссии.
В списке также присутствуют экзотические имена. Например, Делориан, Зимбабве, Лакшми и Обсидиан привлекли внимание.
Кроме того, среди забавных кличек особенно выделяются Пузирик, Пуфик и Услада. Владельцы собак, выбравшие необычные и современные клички, также проявили творческий подход.
Например, популярными стали имена Биткоин, Майбах, Баунти и Зевс. Кроме того, в списке оказались необычные имена, такие как Танго, Тиграна и Сумрак.