Britaniyada xitoylik ayol kriptovalyuta firibgarligi uchun qamaldi
Britaniyada Xitoy fuqarosi Qian Jimin, u Yadi Chjan nomi bilan ham tanilgan, 130 mingga yaqin odamni aldab, moliyaviy piramida tashkil qilgani uchun 11 yil 8 oyga ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Sky News xabar berdi. 47 yoshli ayol 2017-yilda soxta pasport bilan Xitoydan qochib kelgan.
U kriptovalyutaga asoslangan “investitsion sxema” tashkil qilib, odamlarni katta daromad va tez boyish va’dasi bilan jalb qilgan. Natijada u 40 milliard yuan, ya’ni 5,6 milliard dollardan ortiq mablag‘ yig‘ib, o‘zini “Boylik ma’budasi” deb atagan.
Tergov davomida politsiya uning yashash joyidan 61 279 bitkoin, 300 ming funt sterling naqd pul va boshqa moliyaviy hujjatlarni topgan. Bu bitkoinlarning umumiy qiymati hozirgi kunda 6 milliard dollardan oshadi va bu Britaniya tarixidagi eng katta kriptovalyuta musodarasi hisoblanadi.
Ma’lum bo‘lishicha, Qian va uning sheriklari o‘zlarini qimmatbaho zargarlik mahsulotlari bilan shug‘ullanuvchi tadbirkor sifatida tanishtirgan. Ular Londonning nufuzli hududlarida joylashgan hashamatli uylar, qimmat avtomobillar va minglab funtga teng kiyimlar sotib olishgan.
Qian 2023-yil aprel oyida York shahridagi bir Airbnb uyida qo‘lga olingan. Sud jarayonida u o‘z aybini tan olgan va faqat sarmoyadorlarning ishonchini tiklashni xohlaganini aytgan.
Ammo sudya Salli-Ann Heylz uni jinoyatni boshidan oxirigacha rejalashtirgan va boshqargan shaxs sifatida ta’riflagan. Firibgarlikda ishtirok etgan boshqa shaxslar ham jazoga tortilgan: Jian Ven 6 yil 8 oyga, Seng Hok Ling esa 4 yil 11 oyga qamalgan.
Prokurorlar firibgarlardan olingan pulning bir qismi qimmatbaho zargarlik buyumlari va hashamatli uylarni sotib olishga sarflanganini ma’lum qilishgan. Jabrlanganlarning aksariyati barcha jamg‘armasidan, hatto uyidan ham ayrilgan.
Hozirda musodara qilingan bitkoinlar taqdiri va jabrlanuvchilarga tovon to‘lash masalasi bo‘yicha qaror qabul qilinmagan.

В Великобритании китаянка была арестована за мошенничество с криптовалютой
В Великобритании гражданка Китая Цянь Цзимин, также известная под именем Яди Чжан, была приговорена к 11 годам и 8 месяцам лишения свободы за организацию финансовой пирамиды, обманувшей около 130 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Sky News. 47-летняя женщина сбежала из Китая в 2017 году с поддельным паспортом.
Она создала «инвестиционную схему» на основе криптовалюты, привлекая людей обещаниями большой прибыли и быстрого обогащения. В результате она собрала более 40 миллиардов юаней, что составляет свыше 5,6 миллиарда долларов, и называла себя «богиней богатства».
В ходе расследования полиция обнаружила в её жилище 61 279 биткоинов, 300 тысяч фунтов стерлингов наличными и другие финансовые документы. Общая стоимость этих биткоинов на сегодняшний день превышает 6 миллиардов долларов, что является крупнейшим изъятием криптовалюты в истории Великобритании.
Как выяснилось, Цянь и её сообщники представлялись предпринимателями, занимающимися дорогими ювелирными изделиями. Они покупали роскошные дома в престижных районах Лондона, дорогие автомобили и одежду стоимостью тысячи фунтов.
Цянь была задержана в апреле 2023 года в доме Airbnb в городе Йорк. В суде она признала свою вину и заявила, что хотела лишь восстановить доверие инвесторов.
Однако судья Салли-Энн Хейлз охарактеризовала её как человека, который планировал и управлял преступлением от начала до конца. Другие участники мошенничества также были осуждены: Цзянь Вэнь получил 6 лет и 8 месяцев, а Сенг Хок Линг — 4 года и 11 месяцев лишения свободы.
Прокуроры сообщили, что часть денег, полученных от мошенничества, была потрачена на покупку дорогих ювелирных изделий и роскошных домов. Большинство пострадавших лишились всех своих сбережений, включая жильё.
В настоящее время не принято решения по судьбе изъятых биткоинов и выплате компенсаций пострадавшим.