Ma’lum bo‘lishicha, Germaniyada bunday infeksiya oxirgi marta 1990-yilda kuzatilgan. Mutaxassislar 2021-yildan boshlab atrof-muhit namunalarini tizimli tekshirishni yo‘lga qo‘ygan va virus aynan shu monitoring jarayonida topilgan.
Hozircha aholi orasida ushbu virus tufayli kasallanish holatlari qayd etilmagan. Mutaxassislar buni mamlakatdagi yuqori darajadagi emlash ko‘rsatkichlari bilan bog‘lamoqda.
Vaksinatsiya virusning keng tarqalishiga yo‘l qo‘ymaslikda asosiy omil bo‘lgan. Poliomiyelit asab tizimiga jiddiy zarar yetkazuvchi infeksiyadir.
Bu kasallik ba’zan falajlikka olib kelishi mumkin va odatda ifloslangan oziq-ovqat yoki suv orqali yuqadi. Shuningdek, yaqinda Braziliyada ham yangi virus turi aniqlangani haqida xabar berilgan edi.
Ushbu virus ko‘rshapalaklarda topilgan bo‘lib, uning namunalariga Maranyan va San-Paulu shtatlarida duch kelishgan. Hozirgi vaqtda mutaxassislar ushbu virusning kelib chiqishi va tarqalish xavfini o‘rganishni davom ettirmoqda.

В Германии выявлен полиовирус, безопасность населения под контролем
В стране выявлен дикий штамм полиовируса, вызывающий полиомиелит. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на данные Института Роберта Коха.
Известно, что в Германии подобная инфекция в последний раз регистрировалась в 1990 году. Специалисты с 2021 года начали систематически проверять образцы окружающей среды, и вирус был обнаружен именно в ходе этого мониторинга.
Пока среди населения случаев заболевания этим вирусом не зафиксировано. Эксперты связывают это с высоким уровнем вакцинации в стране.
Вакцинация является основным фактором, препятствующим широкому распространению вируса. Полиомиелит — инфекция, наносящая серьезный ущерб нервной системе.
Это заболевание иногда может привести к параличу и обычно передается через загрязненную пищу или воду. Также недавно сообщалось о выявлении нового типа вируса в Бразилии.
Этот вирус был обнаружен у летучих мышей, образцы которых были взяты в штатах Мараньян и Сан-Паулу. В настоящее время специалисты продолжают изучать происхождение и риск распространения этого вируса.