Magzum Mirzagaliev O‘zbekistonga elchi bo‘lishi mumkin
2025-yil 14-noyabr kuni Qozog‘iston prezidenti maslahatchisi Magzum Mirzagalievning O‘zbekistonga yangi elchi etib tayinlanishi mumkinligi haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda neft va gaz sohasi bo‘yicha ekspert, Energy Monitor tashkilotchisi Nurlan Jumagulov o‘zining Telegram-kanalida ma’lum qildi. Magzum Mirzagaliev 1978-yilda Olmaotada tug‘ilgan.
U o‘z faoliyati davomida "QazMunayGaz" kompaniyasida ishlagan, shuningdek, energetika vazirining o‘rinbosari va vitse-vaziri lavozimlarida faoliyat yuritgan. Keyinchalik ekologiya va energetika vazirligini boshqargan.
2022-yildan boshlab bir necha bor Qozog‘iston prezidenti maslahatchisi sifatida ishlagan. Hozirda uning nomzodi O‘zbekistondagi diplomatik vakillik lavozimiga ko‘rib chiqilmoqda.

Магзум Мирзагалиев может стать послом в Узбекистане
14 ноября 2025 года появилась информация о том, что советник президента Казахстана Магзум Мирзагалиев может быть назначен новым послом в Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил эксперт в области нефти и газа, организатор Energy Monitor Нурлан Джумагулов на своем Telegram-канале. Магзум Мирзагалиев родился в 1978 году в Алматы.
В ходе своей деятельности он работал в компании "КазМунайГаз", а также занимал должности заместителя министра и вице-министра энергетики. Позже возглавлял министерство экологии и энергетики.
С 2022 года несколько раз работал советником президента Казахстана. В настоящее время его кандидатура рассматривается на дипломатическую должность в Узбекистане.