Orban: Rossiya YEI va NATOga tahdid sololmaydi
Vengriya bosh vaziri Viktor Orban Yevropa Ittifoqi va NATO tomonidan Rossiyadan ehtimoliy hujum bo‘lishi haqidagi xavotirlarni jiddiy qabul qilmasligini ochiq aytdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, bunday taxminlar haqiqatga mos emas va hatto kulgili. Orban Rossiyaning iqtisodiy va harbiy kuchi YEI va NATO bilan solishtirganda ancha zaif ekanini ta’kidladi.
U Yevropa Ittifoqining aholisi 400 milliondan ortiq, Rossiya esa bundan uch barobar kam ekanini qayd etdi. Shuningdek, YEIga a’zo 27 davlatning umumiy harbiy salohiyati Rossiyadan ustun ekanini eslatdi.
Ukrainadagi vaziyatni misol qilib keltirgan Orban, Rossiyaning so‘nggi uch yil ichida Ukraina hududini to‘liq egallay olmaganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, Rossiya Ukraina bilan kurashda bunday qiyinchiliklarga duch kelayotgan bo‘lsa, butun Yevropaga tahdid solishi ehtimoldan yiroq.
Shunga qaramay, Orban Rossiyaning ehtimoliy mag‘lubiyati xalqaro xavfsizlikka jiddiy xavf tug‘dirishi mumkinligini ham qo‘shimcha qildi. U yadroviy davlatning urushda mag‘lub bo‘lishi yadroviy qurol ishlatish xavfini oshirishi mumkinligini ta’kidladi.
Shuningdek, Orban Yevropa Ittifoqi yetakchilarining urush borasidagi siyosatini tanqid qildi. U Germaniya kansleri Fridrix Mersni urush tarafida turishda aybladi va o‘z o‘rnida tinchlikka xizmat qiluvchi qadamlar tashlagan bo‘lishini aytdi.
Orban vaqt Rossiya tomonida ketayotganini, YEI esa orqada qolayotganini ta’kidladi. Podkast davomida Orban Germaniyaning sobiq kansleri Angela Merkel haqida iliq fikr bildirdi.
U Merkel bilan YEI yig‘ilishlarida tinchlik va hamkorlik masalalarida ko‘p hollarda bir xil fikrda bo‘lganini, biroq migratsiya va ekologiya masalalarida farqlar bo‘lganini qayd etdi. Merkelning ba’zan unga qattiq ohangda gapirganini hazil aralash eslab o‘tdi.
Shuningdek, Rossiyaning yadroviy doktrinasidagi o‘zgarishlar ham tilga olindi. 2024-yilda Putin imzolagan yangi hujjatga ko‘ra, yadroviy quroli bo‘lmagan davlatning yadroviy davlat bilan birgalikda Rossiyaga qarshi harakati ham yadroviy xavf sifatida ko‘riladi.
Orbanning ushbu bayonotlari Yevropa siyosatida katta rezonans keltirib chiqardi va mintaqadagi xavfsizlik masalalari bo‘yicha qizg‘in bahslarni yana-da kuchaytirdi.

Orban: Россия не представляет угрозы для ЕС и НАТО
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан открыто заявил, что не воспринимает всерьёз опасения о возможном нападении России со стороны Европейского Союза и НАТО. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, такие предположения не соответствуют действительности и даже смешны. Орбан подчеркнул, что экономическая и военная мощь России значительно слабее по сравнению с ЕС и НАТО.
Он отметил, что население Европейского Союза превышает 400 миллионов, тогда как в России оно в три раза меньше. Также он напомнил, что общий военный потенциал 27 стран-членов ЕС превосходит российский.
Приводя в пример ситуацию в Украине, Орбан подчеркнул, что Россия за последние три года не смогла полностью захватить территорию Украины. По его мнению, если Россия сталкивается с такими трудностями в борьбе с Украиной, то угрожать всей Европе она вряд ли сможет.
Тем не менее, Орбан добавил, что возможное поражение России может представлять серьёзную угрозу международной безопасности. Он подчеркнул, что поражение ядерной державы в войне может повысить риск применения ядерного оружия.
Кроме того, Орбан раскритиковал политику лидеров Европейского Союза в отношении войны. Он обвинил канцлера Германии Фридриха Мерца в том, что тот занял сторону войны, и заявил, что на его месте были бы сделаны шаги, способствующие миру.
Орбан подчеркнул, что время на стороне России, а ЕС отстаёт. В ходе подкаста Орбан тепло высказался о бывшем канцлере Германии Ангеле Меркель.
Он отметил, что на заседаниях ЕС по вопросам мира и сотрудничества они часто придерживались одинаковых взглядов, однако по вопросам миграции и экологии у них были разногласия. С улыбкой он вспомнил, что Меркель иногда говорила с ним в строгом тоне.
Также были упомянуты изменения в российской ядерной доктрине. Согласно новому документу, подписанному Путиным в 2024 году, действия государства, не обладающего ядерным оружием, совместно с ядерной державой против России также рассматриваются как ядерная угроза.
Заявления Орбана вызвали большой резонанс в европейской политике и ещё больше обострили жаркие дискуссии по вопросам безопасности в регионе.