AQSh taklif qilgan tinchlik rejasi e’tirozlarga sabab bo‘ldi
Bu safar muhokamalar AQSh tomonidan taklif etilgan va ommaviy axborot vositalarida “tinchlik rejasi” deb nom olgan hujjatga qaratilgan. Ushbu reja ko‘proq Rossiyaning manfaatlarini aks ettirayotgani haqida fikrlar bildirilmoqda, chunki unda Ukrainadan bir tomonlama yon bosish talab qilinmoqda.
Rejaning asosiy tashabbuskorlaridan biri sifatida AQShning sobiq prezidenti Donald Trampning yaqin do‘sti, milliarder Stiven Uitkoff nomi tilga olinmoqda. U avval ham siyosiy munozaralarda ishtirok etgan va endilikda Ukraina taqdiriga doir rejani ishlab chiqishda faol qatnashayotgani aytilmoqda.
Rossiya tarafidan esa rejaning asosiy mualliflaridan biri Kirill Dmitriyev ekani qayd etilmoqda. Dmitriyev ilgari Kiyevda tug‘ilib, keyinchalik Rossiya siyosiy doiralarida o‘z ta’sirini oshirishga intilgan shaxs sifatida tanilgan.
Rejaning mazmuniga ko‘ra, Ukraina quyidagi shartlarni bajarishi lozim: Donbassni Rossiyaga topshirish, harbiy kuchlarni jiddiy qisqartirish, uzoq masofali qurollardan voz kechish, rus tilini davlat tiliga aylantirish va harbiy infratuzilmalarga cheklovlar joriy etish. Shu bilan birga, Rossiyaga nisbatan hech qanday talablar qo‘yilmayotgani hujjatning bir tomonlama ekanini ko‘rsatmoqda.
Shu sababli, ko‘pchilik buni tinchlik rejasi emas, balki Rossiya manfaatlariga moslashtirilgan shartlar to‘plami deb atamoqda. Rejaning aynan hozir muhokama qilinayotgani Rossiya frontdagi muvaffaqiyatlari va Ukrainadagi korrupsiya mojarolari bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, G‘arb davlatlari va Ukraina o‘rtasidagi munosabatlarda sovuqlik yuzaga kelayotgani ham bu jarayonlarga ta’sir qilayotgani ehtimoldan xoli emas. Xulosa qilib aytganda, ushbu hujjat nafaqat Ukrainada, balki Yevropada ham kuchli e’tirozlarga sabab bo‘lmoqda.
Rejaning shartlari Ukraina mustaqilligi uchun og‘ir va qabul qilib bo‘lmas darajada deb baholanmoqda. Vashington urushni tezroq tugatishni maqsad qilgan bo‘lsa-da, bu narx Ukrainaga juda qimmatga tushishi mumkin.
Shu bilan birga, ushbu reja atrofidagi tortishuvlar Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi mojaroda yangi bosqich boshlanganidan darak bermoqda.

План мира, предложенный США, вызвал возражения
Вопрос о прекращении войны в Украине вновь вышел в центр международной повестки дня. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этот раз обсуждения сосредоточены на документе, предложенном США и получившем в СМИ название «план мира». Выражаются мнения, что этот план в большей степени отражает интересы России, поскольку в нем требует одностороннего уступка со стороны Украины.
Одним из основных инициаторов плана называют близкого друга бывшего президента США Дональда Трампа, миллиардера Стивена Уиткоффа. Говорят, что он ранее участвовал в политических дискуссиях и теперь активно участвует в разработке плана, касающегося судьбы Украины.
С российской стороны отмечается, что одним из основных авторов плана является Кирилл Дмитриев. Дмитриев ранее родился в Киеве, а затем стал известен как человек, стремящийся увеличить свое влияние в российских политических кругах.
Согласно содержанию плана, Украина должна выполнить следующие условия: передать Донбасс России, значительно сократить военные силы, отказаться от дальнобойного оружия, сделать русский язык государственным и ввести ограничения на военную инфраструктуру. При этом отсутствие каких-либо требований к России показывает односторонний характер документа.
По этой причине многие называют это не планом мира, а набором условий, адаптированных под интересы России. Обсуждение плана именно сейчас может быть связано с успехами России на фронте и коррупционными скандалами в Украине.
Кроме того, охлаждение отношений между западными странами и Украиной также, вероятно, влияет на эти процессы. В итоге данный документ вызывает сильное недовольство не только в Украине, но и в Европе.
Условия плана оцениваются как тяжелые и неприемлемые для независимости Украины. Хотя Вашингтон стремится как можно скорее завершить войну, эта цена может оказаться слишком высокой для Украины.
Вместе с тем споры вокруг этого плана свидетельствуют о начале нового этапа в конфликте между Украиной и Россией.