FIFA 2026 posteridagi Ronaldu yo‘qligi norozilikka sabab bo‘ldi
Ushbu qaror poster futbol muxlislari tomonidan keskin tanqid qilinishi ortidan qabul qilindi. Posterda 42 jamoaning vakillari tasvirlangan bo‘lib, har bir mamlakatdan bitta futbolchi aks etgan edi.
Portugaliya terma jamoasi vakili sifatida "Manchester Yunayted" klubi yarim himoyachisi Bruno Fernandes tasvirlangan edi. Ammo afsonaviy futbolchi, besh karra "Oltin to‘p" sohibi Krishtianu Ronaldu posterda yo‘q edi.
Bu holat futbol muxlislarining noroziligiga sabab bo‘ldi va FIFA posterni o‘chirishga majbur bo‘ldi. Shuningdek, posterda O‘zbekiston terma jamoasi vakili Eldor Shomurodov ham tasvirlangan edi.
Hozirda 40 yoshli Krishtianu Ronaldu Saudiya Arabistonining "An-Nasr" klubida faoliyat yuritmoqda. U 2026-yilgi Jahon chempionati uning so‘nggi musobaqasi bo‘lishini ma’lum qilgan.
2026-yilgi Jahon chempionati 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadi. Musobaqada ilk bor 48 ta jamoa ishtirok etadi.
Final uchrashuvi AQShning Nyu-Jersi shtatidagi "Metlayf" stadionida o‘tkaziladi. Yevropa mintaqasidagi saralash bosqichida 12 ta jamoa pley-off o‘yinlari orqali 4 ta yo‘llanma uchun kurash olib boradi.

Отсутствие Роналду на постере FIFA 2026 вызвало недовольство
Первый официальный постер Чемпионата мира FIFA 2026 года был удалён из социальных сетей организации. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято после резкой критики постера со стороны футбольных болельщиков. На постере были изображены представители 42 команд, по одному футболисту от каждой страны.
В качестве представителя сборной Португалии был изображён полузащитник клуба «Манчестер Юнайтед» Бруно Фернандеш. Однако легендарный футболист, пятикратный обладатель «Золотого мяча» Криштиану Роналду на постере отсутствовал.
Это вызвало недовольство футбольных фанатов, и FIFA была вынуждена удалить постер. Также на постере был изображён представитель сборной Узбекистана Элдор Шомуродов.
В настоящее время 40-летний Криштиану Роналду выступает за клуб «Ан-Наср» из Саудовской Аравии. Он объявил, что Чемпионат мира 2026 года станет его последним турниром.
Чемпионат мира 2026 года пройдёт с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В соревновании впервые примут участие 48 команд.
Финальный матч состоится на стадионе «МетЛайф» в штате Нью-Джерси, США. В отборочном турнире европейского региона 12 команд будут бороться за 4 путёвки через плей-офф.