Toqayev Trampning Ukrainadagi tinchlik rejasini qo‘llab-quvvatladi
Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp tomonidan Ukrainadagi mojaroni hal qilishga qaratilgan tashabbusni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi. Toqayev Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan bilan o‘tkazilgan qo‘shma brifingda Donald Trampning tinchlikka erishish yo‘lidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholashini ta’kidladi.
Shuningdek, u Trampning Ukrainadagi vaziyatni hal qilish bo‘yicha taklif qilgan rejasini ma’qullashini qayd etdi. Avvalroq NBC axborotiga ko‘ra, Tramp Ukrainadagi nizoni hal qilish uchun 28 banddan iborat loyiha ishlab chiqqan edi.
Ukraina parlamenti deputati Aleksey Goncharenkoning so‘zlariga ko‘ra, mazkur loyiha tafsilotlari AQSh delegatsiyasining Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuvidan keyin ma’lum bo‘lgan. Rejaga muvofiq, Ukraina NATOga qo‘shilish rejasidan voz kechishi, kelishuv imzolangach yuz kun ichida saylovlar o‘tkazilishi, Qrim, Donetsk va Lugansk hududlari esa Rossiya tarkibida tan olinishi ko‘zda tutilgan.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Trampning taklifini olganini tasdiqladi va mazkur masalani AQSh prezidenti bilan muhokama qilishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.

Токаев поддержал мирный план Трампа по Украине
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выразил поддержку инициативе бывшего президента США Дональда Трампа, направленной на урегулирование конфликта в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба президента Казахстана. На совместном брифинге с премьер-министром Армении Николом Пашиняном Токаев подчеркнул высокую оценку усилиям Дональда Трампа по достижению мира.
Также он отметил одобрение плана Трампа по разрешению ситуации в Украине. Ранее NBC сообщило, что Трамп разработал проект из 28 пунктов для урегулирования конфликта в Украине.
По словам депутата парламента Украины Алексея Гончаренко, детали данного проекта стали известны после встречи делегации США с президентом Украины Владимиром Зеленским. Согласно плану, Украина должна отказаться от намерения вступить в НАТО, после подписания соглашения в течение ста дней провести выборы, а территории Крыма, Донецка и Луганска признать в составе России.
Президент Украины Владимир Зеленский подтвердил получение предложения Трампа и заявил о готовности обсудить этот вопрос с президентом США.