Nigeriyada qurollangan shaxslar 215 o‘quvchini o‘g‘irladi
21-noyabr kuni qurollangan noma’lum shaxslar katolik internat maktabiga hujum qilib, 200 dan ortiq o‘quvchi va bir necha o‘qituvchini o‘g‘irlab ketishdi. Bu haqda Xristianlar assotsiatsiyasi ma’lumotiga asoslanib, NBC News xabar berdi.
Hodisa Nigeriyaning g‘arbiy qismida joylashgan Avliyo Mariya o‘rta maktabida sodir bo‘lgan. Ushbu maktabda 12–17 yoshdagi o‘quvchilar tahsil oladi.
Hujum natijasida 215 nafar o‘quvchi va 12 nafar o‘qituvchi noqonuniy ravishda olib ketilgan. Bu voqea bir hafta ichida qayd etilgan ikkinchi shunga o‘xshash hujumdir.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, voqea sodir bo‘lgan paytda maktabda xavfsizlik kuchlari bo‘lmagan. Hodisadan so‘ng maktabga harbiylar va maxsus bo‘linmalar yuborilgan.
Shtat hukumati esa maktab rahbariyatini hukumat ruxsatisiz o‘quv jarayonini boshlagani uchun tanqid qildi. Ularning fikricha, bu qaror o‘quvchilar va xodimlarning xavfsizligiga tahdid solgan.
Mahalliy aholi va guvohlar maktabda hujum vaqtida na politsiya, na qo‘riqlash xizmati bo‘lganini aytishmoqda. Bu esa jinoyatchilarning hech qanday qarshiliksiz harakat qilishiga imkon yaratgan.
Mazkur hodisa Nigeriyada xavfsizlik tizimining zaifligi, bolalar o‘g‘irlanishi va qurolli to‘dalar faoliyati jiddiy muammoga aylanganini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Нигерии вооружённые лица похитили 215 учеников
21 ноября вооружённые неизвестные напали на католическую интернатную школу и похитили более 200 учеников и несколько учителей. Об этом, ссылаясь на данные Ассоциации христиан, сообщило NBC News.
Инцидент произошёл в средней школе Святой Марии, расположенной на западе Нигерии. В этой школе учатся дети в возрасте от 12 до 17 лет.
В результате нападения незаконно были похищены 215 учеников и 12 учителей. Это уже второе подобное нападение, зафиксированное за неделю.
По данным полиции, в момент происшествия в школе не было сил безопасности. После инцидента в школу были направлены военные и специальные подразделения.
Правительство штата критиковало руководство школы за начало учебного процесса без разрешения властей. По их мнению, это решение поставило под угрозу безопасность учеников и сотрудников.
Местные жители и свидетели утверждают, что во время нападения в школе не было ни полиции, ни охраны. Это позволило преступникам действовать без какого-либо сопротивления.
Этот инцидент вновь продемонстрировал серьёзные проблемы с безопасностью в Нигерии, а также проблему похищения детей и деятельность вооружённых банд.