AQShning Ukraina siyosati Yevropada norozilik uyg‘otdi
AQShning Ukrainaga nisbatan siyosati Yevropada jiddiy xavotir uyg‘otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vashingtonning Ukraina bo‘yicha yangi pozitsiyasi yevropalik diplomatlar o‘rtasida norozilik va tashvish keltirib chiqardi. AQSh armiyasi vakili Deniyel Driskoll Kiyevda yopiq uchrashuvda prezident Donald Trampning «tinchlik rejasi» masalasida AQShning hech qanday yon berish niyati yo‘qligini ochiq bayon qildi.
Financial Times xabariga ko‘ra, uchrashuv qattiq tortishuvlar bilan o‘tgani va yevropalik diplomatlar bu bosimdan g‘azablanganini ta’kidlagan. Mazkur yig‘ilish AQShning Ukrainadagi vaqtinchalik vakili Juli Devisning rezidensiyasida bo‘lib o‘tdi.
Driskollning so‘zlariga ko‘ra, AQSh Ukrainaga hurmat bilan yondashadi, ammo frontdagi vaziyat og‘ir ekanini yashirmaydi. Uning aytishicha, tinchlikka erishish dolzarb masala bo‘lsa-da, Tramp rejasining mazmuni hali muhokama qilinmagan.
Juli Devis ham keskin fikr bildirdi. U Ukrainaga yordam ko‘rsatilayotganini, ammo resurslar cheklanganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Rossiyaning kuchli sanoat salohiyati urushni uzoq davom ettirishni qiyinlashtirayotganini qayd etdi. Devisning fikricha, oxir-oqibat, Kiyev kelishuv imzolashga majbur bo‘ladi.
Driskoll va Devis Tramp belgilagan muddat – 27 noyabrgacha Ukraina tinchlik rejasi bo‘yicha qaror qabul qilishi kerakligini eslatdi. Bu talab yevropalik diplomatlar tomonidan qattiq tanqid qilindi.
Financial Times ma’lumotiga ko‘ra, ayrim elchilar AQShning Ukrainaga bosim o‘tkazib, Zelenskiyning zaiflashgan pozitsiyasidan foydalanishga urinayotganini taxmin qilmoqda. Bir qator Yevropa Ittifoqi mamlakatlari Tramp rejasini Rossiya uchun strategik yutuq, Ukraina uchun esa xavfli deb baholamoqda.
AQSh vakillari esa Rossiyaning katta yo‘qotishlar ko‘rganini misol qilib keltirib, bu vaziyatni g‘alaba deb atash noto‘g‘ri ekanini aytmoqda. Yevropalik diplomatlar Kiyevni muzokaralarga majburlash o‘rniga Rossiyaga bosimni kuchaytirishni taklif qilishdi.
Biroq AQSh vakillari Tramp rejasini Ukraina uchun eng maqbul imkoniyat deb hisoblashda davom etmoqda. Kiyevdagi ushbu keskin uchrashuv Yoxannesburgdagi G20 sammitida ham muhokamalar markazida bo‘ldi.

Политика США в отношении Украины вызвала недовольство в Европе
Политика США в отношении Украины вызывает серьезную обеспокоенность в Европе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Новая позиция Вашингтона по Украине вызвала недовольство и тревогу среди европейских дипломатов. Представитель армии США Дэниел Дрисколл на закрытой встрече в Киеве открыто заявил, что США не намерены идти на уступки по «плану мира» президента Дональда Трампа.
По данным Financial Times, встреча прошла в напряженной атмосфере, и европейские дипломаты выразили свое возмущение этим давлением. Заседание состоялось в резиденции временного представителя США в Украине Джули Дэвис.
По словам Дрисколла, США относятся к Украине с уважением, но не скрывают, что ситуация на фронте тяжелая. Он отметил, что хотя достижение мира является актуальной задачей, содержание плана Трампа пока не обсуждалось.
Джули Дэвис также высказалась резко. Она подчеркнула, что помощь Украине оказывается, но ресурсы ограничены.
Вместе с тем она отметила, что мощный промышленный потенциал России затрудняет продолжение войны в долгосрочной перспективе. По мнению Дэвис, в конечном итоге Киев будет вынужден подписать соглашение.
Дрисколл и Дэвис напомнили, что согласно установленному Трампом сроку — до 27 ноября Украина должна принять решение по плану мира. Это требование подверглось жесткой критике со стороны европейских дипломатов.
По информации Financial Times, некоторые послы предполагают, что США оказывают давление на Украину, пытаясь воспользоваться ослабленной позицией Зеленского. Ряд стран Европейского Союза оценивают план Трампа как стратегическую победу для России и опасность для Украины.
Представители США, в свою очередь, приводят в пример значительные потери России и утверждают, что называть эту ситуацию победой неправильно. Европейские дипломаты предложили усилить давление на Россию, а не заставлять Киев идти на переговоры.
Однако представители США продолжают считать план Трампа наилучшей возможностью для Украины. Эта напряженная встреча в Киеве также стала центром обсуждений на саммите G20 в Йоханнесбурге.
Лидеры Европы, включая премьер-министра Италии Джорджу Мелони, президента Франции Эммануэля Макрона и президента Европейской комиссии Урсулу фон дер Ляйен, пытались найти пути смягчения позиции США. Переговоры продолжаются, однако очевидно, что между Европой и США возникают новые противоречия.