Nigeriyada qurollanganlar 300 dan ortiq o‘quvchini o‘g‘irladi
Nigeriyaning shimoli-g‘arbiy qismida joylashgan Niger shtatida qurollangan shaxslar maktab-internatga hujum qilib, 300 dan ortiq o‘quvchi va 12 nafar o‘qituvchini o‘g‘irlab ketishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqida Christian Association of Nigeria tashkiloti ma’lumotlariga asoslanib Associated Press axborot tarqatdi. Hodisa juma kuni sodir bo‘lgani ma’lum qilindi.
Tashkilotning bildirishicha, qurollangan guruh maktabga bostirib kirib, o‘quvchilar va o‘qituvchilarni zo‘rlik bilan olib chiqib ketgan. Hujumning aniq tafsilotlari hozircha oshkor qilinmagan, biroq jami 303 nafar bola va 12 nafar maktab xodimi yo‘qolgani qayd etilgan.
Voqeadan so‘ng Niger shtati hokimiyati xavfsizlikni ta’minlash maqsadida barcha maktablarni vaqtincha yopish bo‘yicha qaror chiqardi. Hokimning ma’lumotiga ko‘ra, xavfsizlik kuchlari asirlarni qutqarish uchun zarur choralarni ko‘rmoqda.
Ushbu voqea 2014-yilda Chibok shahrida "Boko Haram" jangarilari tomonidan 276 nafar maktab qizining o‘g‘irlanishidan buyon Nigeriyada sodir bo‘lgan eng yirik o‘g‘irlash hodisasi sifatida qayd etilmoqda. Shuningdek, hududiy hokimiyatlar qishloq joylardagi qurolli guruhlarning faolligi sababli vaziyatni nazorat qilish tobora murakkablashayotganini tan olishmoqda.
Ushbu hodisa AQSh va Nigeriya o‘rtasidagi munosabatlar taranglashgan bir paytga to‘g‘ri kelgani ham e’tiborga loyiqdir. Bu taranglik AQShning sobiq prezidenti Donald Trampning Nigeriyada nasroniylar genotsidi haqidagi bayonoti bilan bog‘liq.

В Нигерии вооружённые лица похитили более 300 учеников
В штате Нигер на северо-западе Нигерии вооружённые лица напали на школу-интернат и похитили более 300 учеников и 12 учителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом инциденте Associated Press сообщил со ссылкой на данные организации Christian Association of Nigeria. Известно, что событие произошло в пятницу.
По информации организации, вооружённая группа ворвалась в школу и насильно вывела учеников и учителей. Точные детали нападения пока не раскрываются, однако отмечено, что пропали в общей сложности 303 ребёнка и 12 сотрудников школы.
После инцидента власти штата Нигер приняли решение временно закрыть все школы для обеспечения безопасности. По словам губернатора, силы безопасности принимают необходимые меры для освобождения заложников.
Это событие считается крупнейшим случаем похищения в Нигерии с 2014 года, когда боевики "Боко Харам" похитили 276 школьниц в городе Чибок. Кроме того, региональные власти признают, что ситуация становится всё более сложной из-за активности вооружённых групп в сельских районах.
Стоит также отметить, что этот инцидент произошёл в период обострения отношений между США и Нигерией. Это напряжение связано с заявлением бывшего президента США Дональда Трампа о геноциде христиан в Нигерии.